Žďár má muzeum své historie, čekal na něj 20 let

Žďár nad Sázavou – V bývalé škole, tzv. Moučkově domě, otevřel Žďár nad Sázavou vytouženou expozici o historii města. O její vznik usilovalo žďárské muzeum dvacet let. Rozhodně však nevypadá tak, jako by vznikla před dvaceti lety, je moderní a nechybí jí interaktivní prvky.

Sahat na exponáty, obléknout se do historického kostýmu a poučit se prostřednictvím dotykových obrazovek je v nové žďárské expozici běžné. Začíná se v přízemí archeologickými nálezy z dob nejstaršího osídlení města a končí v nejvyšších patrech Moučkova domu v místnostech vybavených jako salón bohatých měšťanů z přelomu 19. a 20. století. O její vznik Žďárští usilovali velmi dlouho. „Po dvaceti letech má město Žďár konečně svou trvalou expozici. Myslím, že si ji zaslouží,“ podotkl Stanislav Mikule z Regionálního muzea Žďár nad Sázavou.

Návštěvníci mohou v novém muzeu vidět prvorepublikový krámek, seznámit se s řemesly typickými pro Žďár a na závěr si také vyzkoušet oděv řeholníka či zbrojnoše. Nové muzeum v opraveném Moučkově domě sídlí v centru Žďáru nad Sázavou, v ulici Tvrz, v sousedství kostela sv. Prokopa.

Video Žďár nad Sázavou se po dvaceti letech dočkal vlastní stálé muzejní expozice
video

Žďár nad Sázavou se po dvaceti letech dočkal vlastní stálé muzejní expozice