Třetina Prahy dopoledne bez proudu, dodávky už jsou obnoveny

Praha - V části Prahy dopoledne vypadl proud. Problém byl v rozvodně na Chodově, která zásobuje zhruba třetinu Prahy. Teď už jsou dodávky kompletně obnovené. Energetici nyní zjišťují, zda šlo o technickou závadu nebo selhání lidského faktoru. V rozvodně byl při zkratu zraněn jedenadvacetiletý technik, který utrpěl popáleniny na 35 procentech těla a ve vážném stavu byl převezen do vinohradské nemocnice. Pražská energetika řeší podobný výpadek letošní léto už potřetí.

„Došlo k výpadku na části rozvodny na Chodově, která patří naší společnosti PREdistribuce. Z této rozvodny je zásobována přibližně třetina Prahy přiléhající k jižní části, čili bez elektřiny byly Praha 10, rozhodně celá Praha 4, části Prahy 2 a možná i kousek Prahy 1. Výpadek trval v řádu minut, nejdéle 35 minut. Poté bylo vše obnoveno,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. 

Společnost použila náhradní systémy zásobování elektřinou. „Použili jsme jiné rozvodny v jiných místech v Praze, manipulace přepojení byla v řádu jednotek minut,“ dodal mluvčí. 

Výpadek proudu nastal toto léto již potřetí. „Dvakrát za to mohla nadřazená česká energetická přenosová soustava a poruchy na jejích transformátorech. Bohužel ta dnešní závada je na naší části rozvodny. Snažíme se tuto rozvodnu posílit a zmodernizovat, proto je část odpojená a pracuje na ní dodavatelská firma. Druhá část rozvodny je uzavřená a firma tam přístup nemá. Důvody závady zjišťujeme, je možné, že za ni může lidský faktor,“ dodal Holubec.

Video Telefonát mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce
video

Telefonát mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce

Podle mluvčího byly příčiny výpadků pokaždé jiné a vždy na jiném zařízení. "Nedochází k chronickým výpadkům stále jednoho zařízení. Úplně garantovat stoprocentní provoz nedokáže nikdo na světě, ale uděláme vše pro to, aby se tato nemilá situace už neopakovala.