První sobota bez aut se blíží, nabídne hudbu i světovou kuchyni

Praha - Smetanovo nábřeží v Praze, jindy plné aut, bude 14. září patřit kulinářství a mezinárodní kuchyni. Praha ve spolupráci s iniciativou Auto*Mat připravila bohatý program s ochutnávkou vietnamských, ruských, balkánských nebo slovenských specialit. Na příchozí čeká kuchařská exhibice, výtvarné a rukodělné workshopy pro děti, farmářské trhy, přednášky i vystoupení písničkářů. Více informací najdete zde.

Nábřeží bude od poloviny září po pět sobot uzavřeno pro tranzitní automobilovou dopravu. Jindy frekventované nábřeží s výhledem na Hradčany bude patřit výhradně cyklistům a chodcům, projíždět budou i tramvaje. Praha navíc s dotčenými městskými částmi vyjednává trvalou uzavírku, která by mohla začít platit v polovině příštího roku se spuštěním provozu v tunelu Blanka. S trvalým uzavřením nábřeží ale nesouhlasí ODS. Obává se zvýšené dopravní zátěže v některých ulicích.

O úplném uzavření úseku od Karlova mostu po most Legií se diskutuje už řadu měsíců. Zatím se pro něj ale nenašla dostatečná politická podpora. „Hlavní cíl je jednoduchý - aby se ve městě dobře žilo. Proto chceme nabídnout Pražanům, aby si sami zkusili zažít Smetanovo nábřeží jako mnohem přívětivější místo, než jak ho všichni v současnosti známe,“ řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

V sobotu 14. září by měly nábřeží zaplnit zahrádky a posezení. „Součástí akce Nábřeží žije bude například i soutěž mezi sousedy o nejlepší štrúdl nebo bábovku,“ uvedl primátor. Kromě zábavy a degustací čeká na příchozí i diskuse s urbanisty a dalšími odborníky, kteří se zabývají rozvojem veřejného prostoru.