Svět vojáků i letos na Bahnech, lákadlem byl pandur

Rokycany – Den pozemního vojska i letos zavedl diváky do vojenského prostředí. U Strašic se totiž konal 24. ročník akce Bahna. Na rozdíl od předešlých ukázal i to, jak vypadá každodenní výcvik vojáků, nechyběla přehlídka staré techniky v rámci historických ukázek a vůbec poprvé veřejnost mohla vidět obrněný transportér Pandur II. Akce se zúčastnilo na 800 vojáků i žáků armádních škol a 170 tanků i letadel.

Program připomněl 20. výročí samostatné české armády. Veřejnosti se poprvé představil obrněný transportér Pandur II. v ženijní verzi. Nechyběly průlety stíhaček a vrtulníků, ukázky jízdních vlastností pandurů, obrněných vozů Iveco, Land Rover Kajman, tanků či ukázka práce odminovacího kompletu Božena 5. Na akci dorazilo odhadem 50–70 tisíc diváků. Ti měli v rámci historických ukázek možnost vidět i mobilizaci roku 1938 nebo dobytí Kyjeva.

Bahna jsou největší prezentací pozemního vojska a jednou z největších armádních akcí pro veřejnost. Letos se akce mimořádně konala na konci prázdnin. V tradičním červnovém termínu totiž vojáci pomáhali likvidovat následky povodní. Ani změna termínu ale zájem veřejnosti o akci nezmenšila. Před začátkem armádního dne proudily ráno na cvičiště davy lidí, na silnici stála auta ve více než dvoukilometrové frontě.


Armáda se potýká s nedostatkem peněz

Rozpočet ministerstva obrany se podle ministra Vlastimila Picka pohybuje kolem 42 miliard. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla ale peníze nestačí na dovybavení, modernizaci a obměnu techniky. Zastaralé jsou třeba radary středního dosahu, bojová vozidla pěchoty či vybavení dělostřelectva. Během několika let také skončí životnost bitevních vrtulníků. Pokud bude státní rozpočet na provoz armády nadále podhodnocený, dostane se profesionální armáda kvůli zastaralé technice časem do problémů, uvedl. Podle Picka je armáda za 20 let existence státu menší, vycvičenější a technicky vyspělejší, více peněz ale rozhodně potřebuje, uvedl na dnešní vojenské akci.


Video Bahna 2013
video

Bahna 2013

Bahna 2013

13, 31.08.13

Akce Bahna 2013