Rusnok na dožínkách: Zlepšíme podmínky pro venkovany

České Budějovice - Premiér v demisi Jiř Rusnok nemá strach, že by letošní nadprůměrná úroda způsobila nějaké problémy s odbytem tuzemského obilí a řepky. Jeho kabinet se prý zasadí o zlepšení podmínek pro život na venkově. Rusnok to řekl na Národních dožínkách v Českých Budějovicích. Za poslední roky se do rozvoje venkova investovalo přes deset miliard korun. jejich výše by se podle Rusnoka neměla snižovat.

„Výnosy byly nadprůměrné a určitě to pomůže nám všem. To, co můžeme ovlivnit jako vláda ČR, jsou podmínky, za kterých hospodaříte. Podstatné je, abychom na venkově zajistili takové podmínky pro život a pro vaši práci, které budou znamenat, že lidé na venkově budou rádi žít,“ prohlásil premiér na dožínkách, kterými třetím dnem pokračuje agrosalon Země živitelka.

Podle aktuálních údajů ministerstva zemědělství bude letošní úroda lepší, než předpokládal v půlce srpna zveřejněný druhý letošní odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obilí je hektarový výnos zatím zhruba o pětinu vyšší, úroda řepky bude nejspíš největší v historii.

  • Přestože se letos zemědělci potýkali s extrémy počasí, sklizeň to výrazně neovlivnilo. Žně jsou v podstatě u konce. Zbývají už jen necelá dvě procenta polí ve vyšších oblastech.

Rusnok se o odbyt českého obilí neobává:

„Samozřejmě, že když je nižší nabídka, ceny mírně klesají, a na druhou stranu ne všude je dobrá úroda jako u nás. Podívejme se do vzdálenější ciziny, Blízký východ, severní Afrika potřebují importovat obrovské množství obilí, jinak tam lidi budou mít hlad. Nebojím se o odbyt českého obilí. Pokud jde o řepku, tak ta je skutečně letos mimořádně úrodná, ale olej je potřeba pořád.“

Vláda se chce podle Rusnoka zaměřit více rovněž na podporu kvalitních českých potravin. Připomněl, že Česká republika je součástí EU a musí se řídit pravidly společné evropské zemědělské politiky, nicméně má stále dost nástrojů.

„Myslím, že je dnes už správně využíváme a jde o to, aby to nebyla nějaká kampaň, ale trvalá snaha o to, vymýtit všechny, kteří se snaží nepoctivým způsobem zbohatnout na tom základním, co každý z nás potřebuje, to je na potravinách,“ zdůraznil. Stát také bude podporovat všechny marketingové aktivity typu Klasa, regionální potraviny a farmářské trhy.