Motorkář vážně zraněn po střetu se závodníkem Barum rallye

Zlín - Jeden ze závodníků Barum rallye Jan Jelínek se při přejezdu mezi rychlostními zkouškami střetl u obce Slušovice s motorkářem. Ten utrpěl vážné zranění, jeho život ale prý ohrožen není. Známý závod byl loni po tragické nehodě ukončen předčasně. Pořadatelé letos oznámili, že bezpečnostní opatření zvýší. Policisté už příčinu nehody vyšetřují.

„Závodník Jan Jelínek poskytl zraněnému první pomoc, motorkáře pak převzali záchranáři,“ řekla mluvčí zlínské policie Macalíková. Podle mluvčí záchranné služby Hany Polešákové byl muž převezen do krajské nemocnice ve Zlíně. „Měli jsme podezření na poranění krční páteře,“ řekla Polešáková. Muž nyní prochází vyšetřeními.

Při přejezdech mezi rychlostními zkouškami musí jezdci dodržovat dopravní předpisy, uvedli organizátoři. Pro ostatní vozidla na silnici v té době neplatí žádná omezení. „Nehoda se stala na přejezdu před rychlostní zkouškou Pindula, na čtyřproudové silnici,“ prohlásil mluvčí rallye Roman Ordelt.

Policie okolnosti kolize mezi závodním autem číslo 18 a motorkářem nadále vyšetřuje. „Zatím nevíme, kdo tu nehodu zavinil. Musíme zkoumat stopy, jak ta motorka spadla i do jakého místa,“ řekla mluvčí zlínské policie Jana Macalíková. „Podle informací, které máme, by nemělo být pochybení na straně jezdce. Jan Jelínek je veden jako svědek,“ uvedl Ordelt.

Závodník Jelínek řekl, že motorkář, se kterým se střetl, byl jeho kamarád. „Proto bych tuhle událost nechtěl moc komentovat, půjdu za ním do nemocnice a doufám, že bude v pořádku,“ uvedl závodník. Z rallye okamžitě odstoupil. Nehodu si nebyl schopen vybavit. „Jel jsem po rovné cestě a najednou kolem mě letěl motorkář. Strašně jsem se lekl,“ řekl.

Loňský ročník skončil tragicky

Loni Barum rallye předčasně ukončila smrt čtyřiapadesátiletého diváka, další byl zraněn. Neštěstí se stalo, když závodní vůz Subaru Impreza v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.

Ve Zlínském kraji se přitom loni v souvislosti s automobilovými závody odehrála ještě jedna tragédie. Při listopadové RallyShow Uherský Brod nedaleko obce Lopeník na Slovácku vjel závodní vůz mezi diváky. Při nehodě zemřeli čtyři lidé včetně asi desetiletého dítěte. Tři další diváci byli zraněni.