Autobus, který u Rokycan spadl z dálnice, byl v pořádku

Rokycany – Odborný znalecký posudek vyloučil, že by za dubnovou tragickou nehodou francouzského zájezdového autobusu, který vezl středoškolské studenty na výlet do Prahy, byla technická závada. Policie nehodu dále vyšetřuje, čeká na posudky, které by měly určit, jaká byla na místě doprava a zda byl řidič zdravotně v pořádku. Samotného řidiče policisté vyslechnout nemohli, protože při nehodě utrpěl vážná zranění a později v nemocnici zemřel.

Zájezdový autobus se skupinou francouzských středoškolských studentů havaroval 8. dubna ráno na dálniční křižovatce na 62. kilometru dálnice D5. „Sjel těsně u sjezdu z dálnice, přelétl kolem svodidel, jel chvíli po poli, přerazil několik stromů a pod dálnicí narazil do protisvahu,“ popsala průběh nehody mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Policisté dosud nevědí, co se před nehodou stalo. „Do současné doby nebyly shromážděny všechny znalecké posudky, které musí být nedílnou součástí spisového materiálu, aby mohlo být ve věci řádně rozhodnuto. Koncem měsíce srpna 2013 byl doručen znalecký posudek, který vyloučil technickou závadu na autobusu,“ uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová. Kriminalisté stále čekají na znalecké posudky z dopravy a zdravotnictví.

Havárii nepřežila patnáctiletá dívka, dalších 23 lidí utrpělo zranění. Prvních 17 dětí, které z nehody vyvázly bez zranění nebo jen s menšími oděrkami, odletělo do Francie večer po nehodě, další den je následovalo dalších 18 zraněných. Čtyři lidé, kteří utrpěli nejvážnější poranění, zůstali v plzeňské nemocnici téměř dva týdny, než odcestovali domů. O několik dní později pak v nemocnici zemřel řidič. Policisté zprvu nehodu vyšetřovala jako možné usmrcení z nedbalosti, ze kterého podezírala právě jeho.