Gang zlodějů vykrádal domy, když majitelé spali

Ostrava - Moravskoslezští kriminalisté dopadli gang zlodějů, který se vloupal nejméně do sto třiceti domů v devíti krajích Česka. Zajímaly je luxusní domky v satelitních městečkách. Na místo činu jezdili vlakem, loupili v noci. Do cizích domů lezli přes pootevřená okna nebo balkónové dveře, často v době, kdy majitelé spali. Podle kriminalistů jde na Ostravsku o nejrozsáhlejší případ za posledních čtyřicet let.

Zloději se zaměřovali na peníze, šperky a drobnější elektroniku, která se jim vešla do batohu. Ukradli nebo poničili věci v hodnotě nejméně tři a půl milionu korun. Inspiraci hledali na internetové aplikaci, která kromě map nabízí i fotky domů. „Tak velkou sérií vloupání jsme v tomto regionu nezaznamenali od sedmdesátých let minulého století,“ řekl kriminalista Zdeněk Sobotka.

Z krádeží policisté viní tři muže ve věku od šestatřiceti do padesáti let. Všichni jsou už v policejních celách. A jsou to zkušení recidivisté. Jeden z nich strávil ve vězení asi šestnáct let. Policisté uvedli, že zřejmě i díky bohaté trestné minulosti nechávali na místě činu jen minimum stop, takže policistům jejich odhalení maximálně ztěžovali. Dva z již obviněných mužů nakonec chytili na nádraží ve Svinově i s uloupenými věcmi. Třetího dopadli nedaleko jeho bydliště.

Za téměř rok vykradla trojice podle zjištění kriminalistů přes sto třicet domů, nejčastěji na Ostravsku a Olomoucku. K prvním padesáti případům už mají policisté dostatek důkazů. Ukradené cennosti zloději rozprodali v bazarech a náhodným známým.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky