Jednání ústeckých zastupitelů budou v internetovém archivu

Ústí nad Labem – Zastupitelstvo Ústeckého kraje bude od svého příštího zasedání zveřejňovat záznamy z jednání na webu. Dosud mohli lidé své zastupitele sledovat pouze v přímém přenosu, kraj je nearchivoval. Teď ale zastupitelé schválili změnu.

Ústecký kraj dlouho odmítal archivovat záznamy z jednání svého zastupitelstva s odkazem na Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který to nedoporučoval. ÚOOÚ ale své stanovisko upravil a archivaci povolil. Navíc se připravuje novela zákona, která ji přímo povoluje.

Záznamy nebudou úplné, krajští úředníci z nich odstraní všechny osobní údaje. Podle novely jednacího řádu budou na začátku jednání všichni informováni, že se z jednání pořizuje záznam, a každý vystupující občan bude moci zažádat o to, aby byl jeho projev ze záznamu vymazán. 

Zastupitelé schválili budoucí ukládání záznamů svých jednání na internet na dnešním zasedání. Krajský úřad teď ještě požádá ÚOOÚ o schválení archivace záznamů. Neočekává však problém – i proto, že se připravuje zákon, který archivaci povolí. „V Poslanecké sněmovně jsou legislativní úpravy, které toto pořizování záznamů upravují,“ uvedla ředitelka legislativně-právního odboru kraje Simona Hejnová.

Již nyní je možné jednání zastupitelů na webu sledovat, ale pouze v přímém přenosu. Archivaci záznamů již dříve požadovali zastupitelé hnutí PROkraj. Když neuspěli, z jednání si pořizovali záznam na ruční kameru, čím ale rozzlobili některé kolegy.