Z bývalé krásnobřezenské ubytovny udělá Ústí startovací byty

Ústí nad Labem – Bývalou ubytovnu v Čelakovského ulici, kterou dosavadní vlastník v lednu uzavřel kvůli špatnému technickému stavu, koupí město Ústí nad Labem. Záměr pořídit panelový dům za šest milionů korun schválilo městské zastupitelstvo. Ubytovnu v Krásném Březně obývali před jejím zrušením sociálně slabí lidé, především Romové včetně rozvětvené rodiny, která se dříve musela odstěhovat z jiného neudržovaného domu. V někdejší ubytovně chce teď město udělat startovací byty pro mladé rodiny s dětmi.

Ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD) uvedl, že koupi objektu město považuje především za příležitost, jak zlepšit sociální situaci ve městě. V domě kromě bytů vznikne služebna městské policie, objekt má být spojen s poskytováním sociálních služeb. „Na tuto koupi nelze nahlížet jako na obchodní příležitost,“ podotkl primátor.

Opoziční zastupitel Martin Svoboda (ODS) přesto koupi a plánovanou rekonstrukci objektu kritizoval, považuje ji za příliš drahou. Podle posudku, který dostali zastupitelé, zaplatí město za každý byt zhruba 252 tisíc korun. V panelovém domě bude po úpravách 39 bytů o velikosti 1 + 1.

Ústí nad Labem se s dosavadním vlastníkem bývalé ubytovny v Krásném Březně společností CPI Byty dohodlo, že zaplatí šest milionů ve 120 splátkách po 50 tisících korunách. Pro město ale bude zakoupení budovy pouze menším výdajem, její rekonstrukce a zateplení totiž podle posudku bude stát dalších 10,6 milionu korun.

Společnost CPI Byty vypověděla smlouvu provozovateli ubytovny k letošnímu 31. lednu. Uvedla, že důvodem k tomu byl „především radikálně se zhoršující technický a hygienický stav zařízení, který podle odborných posudků již ohrožoval životy ubytovaných“. Z ubytovny museli i lidé, kteří se o několik měsíců dříve museli vystěhovat z bytů v Předlicích. Dům, ve kterém žili, byl totiž nestabilní a majitel se o něj nestaral.

Stěhování několika desítek obyvatel, kteří v ubytovně v Krásném Březně zůstávali přes zákaz ještě na počátku února, probíhalo za asistence policie a strážníků. Někteří lidé totiž nechtěli objekt opustit. Podporovalo je několik desítek lidí spojených s iniciativou Bydlení pro všechny, kteří jim také pomohli najít náhradní bydlení.