Karlovarská porcelánka Epiag zastavila výrobu, hrozí jí krach

Karlovy Vary - Karlovarské porcelánce Epiag hrozí krach. Společnost v obou svých pobočkách zastavila výrobu, většina z téměř stovky zaměstnanců zůstává doma. Důvodem problémů firmy jsou miliónové dluhy za úvěry a nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění. Největšímu věřiteli došla trpělivost a na firmu podal návrh na insolvenci.

Obě pobočky porcelánky Epiag v Chodově i v Dalovicích jsou už několik dní prázdné. V dalovickém sídle firmy nebyl nikdo ze zahraničních majitelů k zastižení, bližší informace nepodala ani chodovská továrna. V Chodově je ze zhruba 50 zaměstnanců více než polovina doma. Pracuje se jen ve skladech a balírnách. Červencové výplaty majitel zaměstnancům slíbil zaplatit do konce září.

Dluhy firmy přesahují než 10 miliónů korun. Jedna z českých bank podala návrh na insolvenční řízení. Z něj také vyplývá, že firma neplatila zdravotní a sociální pojištění. Případ řeší plzeňský krajský soud. „Nejdřív rozhodne, jestli vůbec povolí insolvenci, nebo ne a potom určí správce, který by měl zjistit majetek,“ uvedla Monika Volfová z infocentra Krajského soudu v Plzni.

Porcelánový byznys je složitý, říká ředitel porcelánky Thun 1794

Podobným způsobem před pěti lety přišli o práci lidé v porcelánce Thun. Ta se ale po roce z krize dostala, přijala většinu lidí zpátky a našla si nové zákazníky. „Porcelánový byznys je složitý, je složitý v tom najít si cestu k zákazníkovi, najít si produkt, který zákazník chce a který vás uživí,“ říká Vlastimil Argman, generální ředitel Thun 1794. Zaměstnanci porcelánky Epiag zůstávají doma za 80 procent mzdy. Kdy se budou moct vrátit do práce, zatím není jasné.