Vltava je po povodních zase čistá, naplaveniny skončí u Mělníka

Praha - V Praze ve Vltavě skončilo popovodňové čištění dna řeky. Tisíce kubíků sedimentů, které jsou dočasně uložené v Holešovickém přístavu, se teď budou odvážet na Mělník. Příští týden začnou specializované firmy opravovat poničené mostní konstrukce.

V Holešovickém přístavu vyrostla za poslední tři měsíce hora zeminy. Jde o naplaveniny, které s sebou přinesla červnová povodeň a které povodí Vltavy nechalo v Praze ze dna řeky vybagrovat. „Do této chvíle jsme odtěžili zhruba 20 tisíc kubíků sedimentu,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Podle Jana Zákory, vedoucího holešovického přístavu, vybagrovaný materiál není kontaminovaný. Odvozu zatím bránil kanál v Tróji a v Hoříně, které byly mimo provoz. Plavba doteď jezdila jen po vnitřní Praze. Vltavu po celém území hlavního města se Povodí podařilo zplavnit až na začátku září, kdy se dokončily práce na kanále a zdymadle v Troji. Tisíce kubíků sedimentu se budou odvážet v následujících týdnech.

Vltavské dno je čisté, potápěči se budou moci pustit do oprav, které povodeň napáchala na mostních pilířích. Podle Petra Mulače, náčelníka Záchranné potápěčské služby, by se měl opravovat třeba Palackého most, most Legií, Karlův most a Štefánikův most. Nejrozsáhlejší zásah čeká Libeňský most, jeho pilíře bude specializovaná firma zpevňovat ze člunů.

Video Vltava v Praze je opět čistá
video

Vltava v Praze je opět čistá