Když domácnost ožije aneb zdravotní péče bez starosti

Chlum u Třeboně – Domácnost, o kterou se nestará člověk, ale o kterého se stará ona, je asi sen mnoha lidí. Tzv. chytrá domácnost ale sleduje hlavně zdravotní stav seniorů, žen v rizikovém těhotenství nebo chronicky nemocné a údaje dokáže zaslat rovnou ošetřujícímu lékaři. Veškeré vybavení totiž funguje pomocí senzorů a internetu.

První české centrum, které tento způsob péče pomáhá uvádět do praxe, vzniklo právě v Chlumu u Třeboně. Chytrou domácnost sledují kamery a senzory, centrálním mozkem je v tomto případě televize. Ukládá dané hodnoty (např. výsledky měření krve diabetiků), sleduje jejich grafický průběh a v případě vychýlení zašle upozornění lékaři nebo rodinným příslušníkům. 

Pod zrcadlem se nachází automatická váha, která seniora zváží, toaleta zase dokáže podle čidla v odpadu rozpoznat krev ve stolici a včas tak upozornit na riziko rakoviny. Řadou senzorů je vybavena také kuchyňská linka – pokud zůstane dlouho zapnutá, spustí se alarm, stejně jako v případě nedovřené lednice. 

Centrum bude mimo jiné sloužit pro výměnu informací mezi vývojáři, pečovateli o nemocné a lékaři tak, aby nové technologie v praxi dobře fungovaly. Pacient, který by ale chtěl takovou chytrou domácnost nyní mít, ji musí zaplatit. Pojišťovny se už ale o některé z novinek zajímají a uvažují o jejich proplácení.

Video Chytrá domácnost
video

Chytrá domácnost