V lovosické Setuze jsou toxické látky, ČIŽP zastavila demolici

Lovosice/Praha - Demolici bývalé Setuzy v Lovosicích zastavila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). V areálu, kde byl provoz na lisování plodin pro výrobu olejů, se našly tuny nebezpečných chemikálií, včetně sloučenin radioaktivních prvků. Případ teď bude řešit lovosická radnice i Úřad pro jadernou bezpečnost. S majitelem areálu, firmou Wowitra, zahájí inspektoři správní řízení o uložení sankcí.

„Opatření budou spočívat v zastavení veškerých prací, zabezpečení závadných látek proti dalšímu úniku do životního prostředí, jejich zajištění před neodbornou manipulací a zabezpečení areálu před vstupem nepovolaných osob,“ popsala mluvčí ČIŽP Simona Cigánková.

Inspektoři o výsledcích předběžné zprávy informují odbor životního prostředí krajského úřadu, stavební úřad a vedení lovosické radnice. „Zaurgujeme Státní úřad pro jadernou bezpečnost, aby řešil situaci,“ dodala Cigánková.

„Řádově jsou tam tuny vysoce rizikových laboratorních chemikálií a další stovky tun látek s rizikovými vlastnostmi, jako jsou tuky, oleje či zaolejovaná voda,“ uvedla mluvčí. Podle inspekce je proto potřeba komplexně prošetřit, jaké látky a v jakém množství se v areálu nacházejí. Zatím se tu našly sloučeniny radioaktivního uranu a thoria, v bývalé chemické laboratoři inspektoři objevili také soli kadmia či arsenu, brom, bílý fosfor, který hoří již při styku se vzduchem, nebo rtuť.

Podnět k šetření v areálu prostorách dala lovosická radnice. „Je to bývalá továrna, která je víceméně v centru města. Jelikož má nového majitele, který tam začal dělat demoliční práce, vyzvali jsme inspekci životního prostředí, aby přijela a zkontrolovala, zda je tam vše v pořádku. Nyní čekáme na výstupy inspekce,“ řekla starostka Lovosic Lenka Lízlová.

Setuza v areálu vyráběla technická mazadla a základy olejů a míchané krmné směsi.