V Plzni se už potřetí narodila vzácná vikuňa

Plzeň - Třetí mládě nejvzácnějšího druhu lamy, lamy vikuni, odchovala plzeňská zoologická zahrada. V Česku mohou lidé tyto drobnější lamy vidět v sedmi zahradách. Kvůli náročnějšímu chovu ale nepatří v zoo k častým zvířatům. Evropské zoo pro druh zavedly záchranný program. V Plzni obývají dvě samice a samec výběh představující jihoamerickou pampu spolu s pštrosy nandu a kapybarami. Po dvou samičkách se letos v létě narodil v Plzni první sameček.

Lama vikuňa je v ČR souvisle chována až od roku 1998, v Plzni žije posledních pět let. Od 50. let měla zoo bílé a černobílé lamy krotké, v 80. letech je vystřídal divoký druh - béžová lama guanako.

Vikuňa je vysoká necelý metr a váží 45 až 55 kilogramů. Na krátkou vzdálenost umí vyvinout rychlost až šedesát kilometrů v hodině. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty. Dožívá se dvaceti let.

Domovinou lamy vikuni jsou v současnosti jen přírodní parky horských oblastí Peru, Bolívie, Argentiny a Chile. Na pokraj vyhubení ji přivedla zejména kvalitní kůže a vlna, do stále horších oblastí ji vytlačoval také chov dobytka.

„V roce 1965 žilo v jihoamerických horách jen 6 000 z původních 400 000 vikuní. V poslední chvíli zachránilo vikuňu vyhlášení několika rezervací a přísný zákaz lovu. Dnes už v přírodě údajně žije na 80 000 těchto zvířat,“ popsal mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. Vikuní kůže se podle něj považuje za nejkvalitnější na světě, proto se používá k výrobě luxusních kožených výrobků. Srst využívali už Inkové.