Zloděje svícnů a soch ze svatohorské baziliky zřejmě dopadla policie

Příbram - Policisté vypátrali muže, který podle nich loni vykradl svatohorskou baziliku v Příbrami. Z poutního místa zmizelo kromě dalších věcí šest postříbřených oltářních svícnů z 18. století a dvě stříbrné skoro metr vysoké sochy andělů. Celkem vznikla škoda za tři miliony korun. Obviněný je kvůli další trestné činnosti ve vězení, ke krádeži v bazilice se nepřiznal. Odcizené věci dosud policie nenašla.

Zloděj baziliku vykradl loni 28. května. Šestatřicetiletý muž podle kriminalistů vnikl oknem do horní části svatohorských schodů, vypáčil dvoje dveře do ambitu a poté i dveře do baziliky. Pomáhal mu údajně komplic, kterého ale detektivové dosud nedopadli.

Kromě svícnů a soch andělů z hlavního oltáře zloděj ukradl i bronzový postříbřený trojsvícen a podstavec pod sošku Panny Marie. „Odcizením byla způsobena škoda ve výši tří milionů korun, poškozením ve výši 90 tisíc korun,“ uvedla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. K dopadení pachatele podle ní přispěly zajištěné stopy z místa činu, muž se však k činu nepřiznal. V úterý byl obviněn z krádeže a poškození cizí věci.

Za předchozí trestnou činnost si obviněný už odpykává trest

Policisté obviněnému připisují i krádež v areálu jedné příbramské firmy. Loni v srpnu tam podle nich vymontoval kov z pracovních strojů používaných k výrobě autodílů a prodal ho za 10 tisíc ve sběrně. Škoda dosáhla dvou milionů korun. V minulosti se podle Schindlové dopustil i další trestné činnosti, kvůli které je momentálně ve vězení. „Dotyčný si nyní odpykává výkon trestu za obdobnou rozsáhlou trestnou činnost. Svůj pobyt za mřížemi si ale pravděpodobně protáhne, za výše uvedené skutky mu hrozí až osm let odnětí svobody,“ dodala mluvčí.

Svatá Hora patří k nejvýznamnějším a nejstarším mariánským poutním místům v Čechách. Ročně ji navštíví kolem čtvrt milionu lidí.