Pozemky a krajské peníze mají zachránit karlovarskou nemocnici

Karlovy Vary – Karlovarský kraj opět podpoří svoji nemocniční společnost, která se topí v dluzích. Pošle jí 32 milionů korun, aby mohla uhradit dluhy dodavatelům leků a zdravotnického materiálu. Karlovarské krajské nemocnici, pod kterou spadá kromě zdravotnického zařízení v krajském městě i to chebské, hrozí insolvence, bez krajského příspěvku by už nemohla vyplácet zaměstnance. Kraj doufá, že se mu na příští rok podaří vyjednat zvýšení příspěvků od pojišťoven. Za problémy nemocnic totiž je letošní snížení úhrad.

Karlovarská krajská nemocnice by potřebovala přes 90 milionů korun, aby mohla splatit všechny své letošní dluhy. Její ředitel Petr Svoboda upozornil, že už dávno zavedla všechna úsporná opatření – tím se také snížila odhadovaná roční ztráta ze 118 milionů korun. Kraj nemocnici už letos jednou na provoz přispěl, zdaleka to však nestačilo. Teď proto učiní dva kroky, které by měly významně pomoci – převodem pozemků navýší její základní jmění zhruba o 30 milionů korun a navíc ji podpoří peněžním vkladem dalších 32 milionů. Do konce roku tak snad nemocnice přežije.

Kdyby se kraj rozhodl nechat svoji nemocnici plavat v dluzích, hrozil by jí bezprostřední kolaps. „Jsme dlouho po lhůtě splatnosti, velmi hraničně máme na platy zaměstnancům. Doufáme, pokud se nezmění podmínky úhrad z pojišťoven, že do konce roku na ty výplaty budeme mít, pokud by však pojišťovny prodloužily splatnost, tak by i toto mohlo být ohroženo,“ řekl generální ředitel KKN Petr Svoboda.

U přes velké finanční problémy chce Karlovarský kraj své nemocnice dále rozvíjet. Zastupitelé proto jednali o stavbě nových center a zázemí. V Karlovarském kraji vznikne onkologické centrum, které je dnes v chebské nemocnici, ale zářiče budou fungovat jen do roku 2015. „Nikdo tam další provoz nepovolí,“ upozornil šéf KKN Petr Svoboda. Chebská nemocnice i bez onkologického centra potom bude potřebovat celkovou rekonstrukci. Většinu potřebných peněz chce kraj získat z evropských dotací, to ale bude možné jen částečně. „Na tři projekty jsou peníze v Regionálním operačním programu, na další projekty tam peníze nejsou,“ řekl předseda Regionální rady Severozápad Petr Navrátil (ČSSD).


Krajské vedení přiznává, že podpora nemocnice není zadarmo – to, co krajská firma dostane, bude podle hejtmanského náměstka Miloslava Čermáka (ČSSD) chybět ve školství a dalších oblastech. Na výběr však nemá. „Nemůžeme si dovolit nechat nemocnici padnout,“ zdůraznil náměstek. Opozice ale volá také po jasné koncepci, která by opakující problém krajských nemocnic vyřešila. „Dozvěděl jsem se, že se teprve teď zpracovává jakási analýza. Není to po deseti letech trochu pozdě?“ podotkl zastupitel Petr Šindelář (ODS).

Video Karlovarský kraj zachraňuje své nemocnice
video

Karlovarský kraj zachraňuje své nemocnice

Úsilí západočeských představitelů se však upnulo na ministerstvo zdravotnictví. Problémy nemocnic totiž souvisejí s jeho úhradovou vyhláškou – letos se platby od pojišťoven snížily pod předloňskou úroveň, podle Čermáka přitom i předtím byly úhrady nízké. „Za to není možné léčit,“ podotkl. Potíže mají všechny nemocnice, ta karlovarská tím více, že se sotva vzpamatovala s minulého zadlužení, a navíc koncem loňského roku otevřela provozně náročný pavilon, na který by naopak potřebovala přidat. Ministerstvo zdravotnictví, které vyhlášku připravilo, ji sice nechce změnit, ale ta nová by již mohla být vlídnější. „Zaměřili jsme se na přípravu vyhlášky pro rok příští. Ta by již měla být o něco méně restriktivní, měla by odstraňovat některé rozdíly v platbách pojišťoven,“ uvedla mluvčí úřadu Viktorie Plívová.