V Krkonoších staví novou sjezdovku

Pec pod Sněžkou - Po čtyřech letech se Krkonoše dočkají nové sjezdovky. Stavba začala na Černé hoře. Na dlouhou dobu to má být poslední větší stavba, která v národním parku přibude. Trať má měřit jeden a půl kilometru a lyžaře nahoru vyveze lanovka o šesti sedačkách. Projekt se začal chystat již roku 2006.

Ochranáři nakonec schválili až čtvrtou variantu. „Na počátku byla expertní skupina KRNAP, další etapou byl plán péče národního parku, třetí etapou kompletně nový územní plán města Janské Lázně a nakonec po sedmi letech závěrečná etapa, území a stavební řízení na projekt,“ shrnuje ředitel areálu Černá hora – Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

S kácením se začalo před měsícem. „Sjezdovka povede třetí zónou parku, tedy oblastí, kde je možné podobné aktivity realizovat. Původní varianta vedla vzácnějšími lokalitami, těm jsme se ale po dohodě s investorem vyhnuli,“ říká mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Pokud práce půjdou jako dosud, svezou se lyžaři na sjezdovce už tuto zimu, ačkoliv zatím pouze zkušebně. „V tuhle chvíli dochází k odvozu dřeva a odpařezování sjezdové trati. Příští rok na jaře by měla začít výstavba lanovky a zasněžovacího systému,“ informuje ředitel areálu Černá hora – Pec pod Sněžkou Petr Hynek.

Celá stavba bude stát bezmála 100 milionů korun. Kromě samotné sjezdovky tu vznikne i nové parkoviště pro 250 aut. Uleví se tak hlavně centru Janských Lázní, které nápor zimních návštěvníků zvládá už jen s velkými obtížemi.