Praha prodá třetinu bytového fondu za 600 milionů

Praha - Pražští zastupitelé dnes schválili prodej zhruba 1 200 bytů ve dvanácti blocích panelových domů převážně v Hlubočepích. Jde o třetinu bytového fondu města určeného k prodeji. Praha by prodejem měla získat přes 600 milionů korun. „Předpokládám, že byty budou kupovat současní uživatelé, takže by to na trhu nemělo znamenat žádný velký výkyv,“ uvedl pro ČT24 prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

V dalších třech letech budou mít nájemníci podle schváleného harmonogramu možnost odkoupit dalších zhruba 2 670 bytů, mimo jiné na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích.

Do prodeje půjdou v dalších fázích větší bytové objekty, ze všech etap privatizace by tak Praha podle odhadů měla získat asi čtyři miliardy korun. Jak s penězi naloží, není zatím rozhodnuto. Část by ale měla směřovat do sociálních projektů.

Někteří považují prodejní cenu za vysokou

Prodej se připravoval zhruba čtyři roky, jeho podmínky zastupitelé schválili loni v květnu. Praha prodává především celé domy, a to bytovým družstvům, která si jejich obyvatelé založí. Pokud družstva nebudou chtít dům koupit, zůstane v majetku města.

Za metr čtvereční lidé zaplatí v průměru 16 tisíc až 17 tisíc korun. Cena vychází ze znaleckých posudků. Družstva budou platit městu za celý objekt včetně pozemku a nebytových prostor. Podle některých místních obyvatel nejsou ale všechny domy v dobrém stavu a bude se do nich muset investovat. Prodejní cenu proto považují za vysokou.

S argumentem vysoké ceny vystoupila například komunistka Marta Semelová. Zastupitel Bohumil Zoufalík (nezařazený) řekl, že nájemníci budou koupí podílu v bytovém družstvu muset řešit dluhy některých nájemníků.

Radní Martin Dlouhý (TOP 09) pochybuje, zda lze hlasovat o jiné ceně, než která je dána posudkem. Město podle něj nemůže brát v úvahu, kolik peněz má kupující: „Pokud nastane situace, že bytové družstvo odmítne byt koupit, nic se nestane.“ Zastupitel Ivan Kabický (ODS) uvedl, že město nemůže majetek prodávat pod cenou: „Domnívám se, že cena skutečně odpovídá tomu, abychom prodej uskutečnili s péčí řádného hospodáře.“

Podle oslovených realitních kanceláří se ceny bytů v panelových domech v této lokalitě pohybují v rozmezí 38 tisíc až 45 tisíc korun za metr čtvereční. Garsoniéra 1+kk s rozlohou 30 metrů čtverečních tak vyjde na 1,35 milionu korun, za sedmdesátimetrový byt 3+kk zaplatí zájemce 2,66 milionu korun.

Srovnávat nabízenou cenu s těmito tržními však není bezezbytku možné. Městské byty totiž nepřejdou do osobního vlastnictví, ale stanou se majetkem družstva. V takovém případě je cena bytu vždy výrazně nižší.

Nejvíc bytů prodalo hlavní město a radnice v privatizaci v devadesátých letech. Praha v současnosti vlastní asi 10 900 bytů. Celkem 4 265 z nich ale nesmí prodat. Důvodem je to, že na jejich výstavbu v minulosti čerpala státní dotace. Zbavit se chce hlavně bytů, jejichž nájemníci mají smlouvy na dobu neurčitou.