Do opravené ostravské hvězdárny se návtěvníci podívají nejdřív za rok

Ostrava - Minimálně o čtyři měsíce se protáhne rekonstrukce ostravské hvězdárny a planetária. Mohou za to průtahy kolem výběrového řízení na dodavatele technologií. Podle původního plánu měl provoz začít na jaře, už teď je ale jasné, že první návštěvníky tady přivítají nejdříve za rok.

Zedníci, elektrikáři a minimálně dalších pět stavebních profesí momentálně vládne v budově, která sloužila více než třicet let. Stavbyvedoucí je ale přesvědčený, že do Vánoc, přesně podle plánu, budovu předají. I když je to podle něj hodně náročná a netypická rekonstrukce.

Podle plánu měli stavebníky okamžitě vystřídat odborníci na projekční technologie. Ty ale budou hotové nejdříve na jaře. Výběrové řízení totiž trvalo déle, než projekt předpokládal. „Důvodem dlouhého výběrového řízení bylo to, že se neúspěšná firma odvolala. Zřejmě dojde k tomu, že se zahájení plného provozu posune o čtyři měsíce,“ řekl vedoucí hvězdárny Tomáš Gráf.

Rekonstrukce hvězdárny a planetária bude stát více než sto padesát milionů korun. Jenom nové technologie pro planetárium vyjdou na více než třicet pět milionů. „Projekční technologie budou na evropské úrovni, na celosvětovém standardu, který také umožní nákup pořadů ze zahraničí,“ upřesnil Gráf. První návštěvníci by je měli vidět přesně za rok.

Video Zpoždění při rekonstrukci ostravské hvězdárny
video

Zpoždění při rekonstrukci ostravské hvězdárny