Podolská vodárna se pochlubila svou historií

Praha/Podolí – Muzeum pražského vodárenství se na víkend otevřelo veřejnosti. Kromě historických vodovodních systémů nebo čerpadel připravili pořadatelé taky interaktivní programy pro děti. Během roku je muzeum v Podolské vodárně otevřeno jen dvakrát a navštíví ho kolem deseti tisíc lidí.

Pitná voda – jaká je její cesta z nádrže do vodovodního kohoutku? A jak se čerpala voda v minulosti? Nejen to přiblížily podzimní dny otevřených dveří v Podolské vodárně. „Návštěvníci mohou vidět i soukromé vodovody z dvanáctého století, čerpací stroj klatovské vodárny z roku 1833, hradní vodovod z doby Rudolfa II. a také šoupata, vodoměry a různá další vodohospodářská zařízení,“ uvedl mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Ondřej Pokorný a fotograf a archivář Jaroslav Beneš doplnil: „Nejvzácnějším exponátem je čerpací stroj renesančního typu, který se nacházel v klatovské vodárně. Dostal se do muzea, kde ho zrušil tehdejší ředitel, bývalý řezník. Nechal ho vyhodit na smetiště.“ Kromě historických lákadel přitahovaly, zejména dětskou pozornost, interaktivní dotykové tabule nebo naučné filmy o pražském vodárenství.

Video Reportáž Jany Peroutkové
video

Reportáž Jany Peroutkové

Vývoj zásobování hlavního města vodou poprvé zveřejnilo muzeum v roce 1952, tehdy byla expozice umístěna na Národní třídě. Tam ale sbírka chátrala, a proto se před 16 lety přesunula do Podolské vodárny, která slouží, vedle Želivky a Káraného, jako rezervní zdroj pitné vody pro Pražany.

Muzeum pražského vodárenství se veřejnosti otevírá jen vzácně. Lidé ho mohou navštívit na jaře, kdy se slaví Světový den vody, nebo také na podzim, tak jak je tomu během tohoto víkendu.