Češi a Němci se společně učí toleranci k menšinám

Bad Schandau - Extremismus jako problém na obou stranách česko-německé hranice je hlavním tématem programu, který v příhraničním městě Bad Schandau představí Česko-německý fond budoucnosti. Mezinárodní instituce už 15 let dotuje programy, které pomáhají potlačit sílící radikalismus v obou zemích.

Téma extremismu nabralo v Německu na síle před volbami, které se konaly minulý víkend. Například krajně pravicová strana NDP vyvěsila především v saském pohraničí plakáty vyzývající k ostraze hranic a zabránění kriminalitě - podle odborníků v jasné narážce na Čechy. Jenomže s českými extremisty ti němečtí také čile spolupracují. „Přeshraniční síťování pravicových extremistů není výjimečné,“ upozornil ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek.

Projevy radikálů jsou však různé. Zatímco v Česku se rasismus a xenofobie obrací hlavně proti romské komunitě, v Německu jsou to cizinci obecně. Hlavně přistěhovalci, především turecká menšina, která je tady velmi silná. Poměrně časté jsou tu demonstrace, nejčastěji v Berlíně. Vzhledem k tomu, že Německo má osmkrát více obyvatel než Česko, jsou i demonstrace větší. Navíc v poslední době je zde čím dál více vidět to, co známe i z naší republiky - vedle radikálů tu demonstrují obyčejní občané a důchodci.

Podle Česko-německého fondu budoucnosti je ale důležité zaměřit se především na děti a jejich učitele. Pro žáky je připraven film o turecké holčičce žijící v Berlíně, který bude promítat organizace Člověk v tísni. Učitelé by se zase měli dozvědět, jak pracovat s žáky tíhnoucími k radikalismu. „Učitelé jsou na to sami. Mají příliš málo informací a nedostatečný výcvik, aby se na takové situace mohli připravit,“ upozornil Karel-Heinz Knoll, který projekt pro kantory připravuje.

Video Petra Tachecí o přeshraničním projektu
video

Petra Tachecí o přeshraničním projektu

Česko-německý fond původně vznikl, aby naučil Čechy a Němce spolu komunikovat a obnovovat válkou a totalitou zpřetrhané vazby. To se podařilo, proto se fond nyní zaměřuje na ožehavá témata, která pálí lidi na obou stranách hranice. Program proti extremismu potrvá osm měsíců, fond na něj vydal už pět milionů korun. Všechny podporované projekty jsou přeshraniční. Kromě tvorby filmů půjdou peníze třeba do Bíliny, kde ve spolupráci s německým městem Chemnitz budou učit děti ze znevýhodněných komunit, jak se prosadit ve společnosti.