Nezdražovat vydržel nový nájemce Špindlerova Mlýna jen rok

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) – Pouze rok vydrželo novému nájemci Skiareálu Špindlerův Mlýn rozhodnutí nezdražovat jízdné. V nové sezoně již lyžaři zaplatí více, jednodenní jízdenka zdraží o 50 korun na 750, o Vánocích a na Nový rok bude platit dříve ve Špindlu nevídaný zvláštní ceník, podle kterého se bude platit za den lyžování ještě stokoruna navíc. Zdraží i vícedenní jízdné a také celosezonní jízdenka, a to z 9 750 na rovných 10 tisíc. Žádný jiný skiareál v Krkonoších zatím zvýšení cen pro nadcházející lyžařskou sezonu neoznámil.

Špindlerovský skiareál provozuje od minulé sezony společnost Melida, která je společným podnikem slovenské Tatra Mountain Resorts (TMR) a české firmy SMMR ze skupiny Snowhill. Do své první sezony vstoupila s tím, že nebude zdražovat – dokonce změnila původní ceník vydaný v době, kdy bylo uzavření nájemní smlouvy ještě nejisté. Letos už se však nový provozovatel vydal právě tou cestou, od které se loni odvrátil – zdraží zhruba o sedm procent.

Kromě zdražení základního jednodenního skipasu ze 700 na 750 a odpovídajícího zdražení vícedenního jízdného zruší také Skiareál Špindlerův Mlýn stávající levnější dopolední či odpolední jízdné. Místo něj bude možné koupit si tzv. vratnou jízdenku. „Nahrazuje dopolední jízdné. Nákupem této specifické permanentky získává lyžař možnost jízdenku po 2 nebo 4 hodinách vrátit zpět, samozřejmě s navrácením části peněz,“ popsal ředitel skiareálu Čeněk Jílek. Základní cena vratného skipasu bude dokonce 850 korun, při vrácení do dvou hodin dostane lyžař zpět 280 korun (tj. konečná cena 570), při čtyřhodinovém lyžování vrátí pokladní 170 korun (vlastně se tak dopolední jízdenka zdraží z 630 na 680 korun). K dispozici bude také přenosný jednodenní skipas za 900 korun určený například pro rodiče, kteří se střídají při hlídání dětí.

Ostatní krkonošské skiareály změny cen neoznámily. Přitom i loni byl Špindlerův Mlýn zdaleka nejdražší – například v Janských Lázních a Peci pod Sněžkou stál společný skipas 620 korun, v Harrachově a stejně tak i Rokytnici nad Jizerou byl za 590 korun. 


Za vyšší ceny slibuje skiareál novinky – především rozšíření sjezdovek na Medvědíně a jejich lepší zabezpečení. „Nové investice se do určité míry odrazily i v cenách skipasů pro letošní zimní sezonu,“ přiznal Čeněk Jílek. Proměny střediska by měly pokračovat i v dalších letech, provozovatel se v nájemní smlouvě zavázal, že do něj během příštích dvaceti let vloží nejméně 800 milionů korun.

Podle bývalého špindlerovského starosty a nynějšího konzultanta v turistickém ruchu Oldřicha Šimka je přesto takové zdražení velmi sebevědomé, skiareál se jím může připravit o krátkodobé návštěvníky z Česka a také Polska – právě polská klientela je podle Šimka na zdražování obzvlášť citlivá. „Je otázkou, zda nevyužijí nabídky levnějších areálů v okolí,“ poznamenal. Ostatní areály budou podle něj při stanovování cen velmi opatrné. „Budou si vědomé, že lidé se mohou rozhodnout pro Rakousko, které je hlavním konkurentem českých hor,“ řekl Šimek.