Obec, které zkrachovala škola, založila novou

Olešnice v Orlických horách (Rychnovsko) – Základní škola v Olešnici v Orlických horách byla v Česku první, která zkrachovala. Před dvěma lety se zdálo, že tím historie samotatné olešnické školy skončila – druhý stupeň se přesunul do sousedního Deštného, první sice zůstal v Olešnici, ale pod deštenskou správou. Obec se teď rozhodla učinit druhý pokus a založila zcela nový školský subjekt s prvním stupněm. Doufá, že tentokrát jeho hospodaření uhlídá.

Že už měsíc chodí do jiné školy než před prázdninami, žáci olešnického prvního stupně vesměs nevědí – třídy jsou ve stejné budově, mají stejné vybavení a navíc v nich učí stejní lidé. Radnice však považuje vznik nové obecní školy za zásadní. „Jsme rádi, že se nás Deštné před dvěma roky ujalo, ale jsme rádi, že jsme v současné době svými pány,“ uvedla olešnická starostka Eva Skalická.

Základní škola má dvě třídy, společně se učí děti z první a druhé a ze třetí, čtvrté a páté třídy. S obnovením druhého stupně radnice nepočítá.

Že by se opakovala historie původní olešnické školy, která skončila s milionovým dluhem v konkurzu, se radnice neobává. Na hospodaření bude mnohem více dbát. „Máme domluvené pravidelné schůzky s účetní firmou a paní ředitelkou,“ ubezpečila starostka Skalická. Obavy nemá ani o budoucí využití školy – v Olešnici je i školka, kde právě je osmnáct dětí, které vesměs v nové škole skončí.

Video Přemysl Šrámek o obnovené škole v Olešnici v O. h.
video

Přemysl Šrámek o obnovené škole v Olešnici v O. h.