Do České Lípy se vracejí parkovací automaty

Česká Lípa – Parkovací automaty se vracejí do českolipských ulic. Zatím na jednom z městských parkovišť, později i na dalších místech budou stroje místo živých výběrčích parkovného, současně začne parkovací systém provozovat samo město místo firem, které měly parkoviště v nájmu. Podle českolipské radnice bude takový systém pro řidiče příjemnější a rychlejší. Má ale i odpůrce, kteří poukazují na zmatené značení, díky kterému může pokračovat údajný hon na špatně parkující řidiče.

První dva parkovací automaty nechala českolipská radnice dosadit na parkoviště u obchodního domu. Dalších jedenáct – přímo v centru – má následovat počátkem příštího roku. Parkovné se platí od šestnácté minuty – deset korun za první hodinu, za každou další potom dvacet.

Radnice, která provozovala parkovací automaty již v 90. letech, se jich nakonec zbavila a plochy pronajala firmám, za něž vybírali parkovné výběrčí. Podle města ale bude nový parkovací systém výhodný – hlavně pro samotné občany. „Když sem přijedou, bude tady volné místo, zaparkují, vyřídí si něco na úřadu nebo na poště a zase odjedou,“ popsala mluvčí městského úřadu Kristýna Brožová.

Řidičům se ale nový systém příliš nelíbí, především však poukazují na nepřehledné značení. Na parkovišti u obchodního domu, kde se automaty testují, je několik různých značek informujících o parkovištích – část plochy totiž městu nepatří a automaty se jí netýkají, některá místa jsou zase vyhrazena. Českolipští se proto obávají, že strážníci situace využijí a hlavním důsledkem změny systému parkování bude zvýšení počtu pokut za špatné odstavení vozidel. „Nastoupí lidé, kteří to budou kontrolovat,“ varoval zakladatel tzv. stínové městské policie Karel Šiktanc.

Podle radnice je ale nejprve nutné, aby si řidiči na novinku zvykli. Další případné změny by prý mohly přijít na řadu později.