Vítejte v historickém srdci Pardubic – na hřišti

Pardubice – Historické Pernštýnské náměstí v Pardubicích se mění v improvizovanou sportovní arénu. Nápad radnice, která tak chce oživit nadcházející městské slavnosti, ale pobouřil mnoho obyvatel. Sportovní hřiště do památkově chráněné zóny podle nich nepatří, k tomu přišly na magistrát stížnosti na hlučný provoz nákladních aut, která do centra navážela podkladový štěrk.

Pardubické městské slavnosti budou letos podvacáté. Radnice proto chce, aby byly mimořádné – ozvláštní ho utkání sportovních klubů v historickém srdci města. Aby bylo kde hrát, dlažbu pokryl štěrk a speciální povrch. „Pakliže nechceme mít ze středu města mrtvou zónu, je třeba vracet sem společenský život. Proto výběr padl na Perštýnské náměstí,“ zdůvodnil stavbu hřiště v historickém prostru náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci).

Místní lidé ale ze stavby uprostřed města nejsou nadšeni. Myšlenka na sportoviště na historickém náměstí se jim nezamlouvá a hovoří o vyhozených penězích. Kromě toho je rozhněvalo navážení štěrku těžkými nákladními auty v pondělí časně ráno. „Vzbudilo mě to. Hlavně mně vadily otřesy domu, byly to tatry, kde bylo dvacet tun,“ poukázala obyvatelka centra Pardubic Jaroslava Zelingerová. I podle náměstka Brendla byl způsob navážení štěrku potřebného k ochraně dlažby nevhodný. „Za to bych se chtěl obyvatelům starého města omluvit,“ řekl.

Od čtvrtka do soboty bude náměstí patřit čtyřem desítkám sportovních klubů a organizací. Pak se hřiště rozebere a dlažba vyčistí. V pondělí již by mělo náměstí vypadat jako dříve.