Kvalitní stavbu? Žacléřští ani stát nemají nárok, rozhodly soudy

Žacléř (Trutnovsko) – Společný problém mají stát a město Žacléř – ukázalo se, že jejich požadavky na kvalitu dopravních staveb ve výběrových řízeních neobstojí před soudem. Stát chtěl rekonstruovat silnici ze Dvora Králové do Trutnova, žacléřská radnice zase přeshraniční silničku do Polska. Podle soudů a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je požadavek na záruku kvalitní práce stanovený v podmínkách výběrového řízení diskriminační.

Žacléřská radnice chtěla při rekonstrukci silničky do Polska zabránit problémům, které občas postihují třeba i dálnice a pojistit si, že stavbaři odvedou kvalitní práci. Do podmínek výběrového řízení proto mimo jiné dala, že dodavatel musí být schopen přivést na stavbu asfaltovou směs ne chladnější než 180 stupňů – v opačném případě by hrozilo, že povrch nepřilne a po první zimě se bude silnice stavět znovu. „My jsme si mysleli, že když jsme investorem, že bychom si mohli klást podmínky na kvalitu,“ zdůvodnil podmínku žacléřský starosta Miroslav Vlasák (ODS).

Kvůli podmínce na teplotu stavební směsi však skončil tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a u soudů. Ty rozhodly, že je taková podmínka nepřípustná, protože řadu firem diskriminuje. „Zadavatel by to měl řešit až ve smluvních podmínkách, nikoli v rámci kvalifikace,“ vysvětlil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Silnice I/37 u Trutnova již dlouho čeká na rekonstrukci
Silnice I/37 u Trutnova již dlouho čeká na rekonstrukci

Stejně skončil plán na rekonsrukci státní silnice ze Dvora Králové do Trutnova. I tuto investici za 92 milionů zastavil ÚOHS kvůli požadavku na dostatečně teplou směs. Mluvčí Švanda je přesto přesvědčen, že je možné stanovit podmínku kvality stavby. O tom však pochybuje žacléřský starosta. „Neumím si představit podmínku, která není alespoň skrytě diskriminační,“ uvedl.

Žacléř svoji soutěž nakonec zrušil a vypsal jinou, již bez diskriminační podmínky. Radnice se ale obává, že v praxi sotva bude moci kontrolovat teplotu směsi a tím pádem i kvalitu nového povrchu.

Video Václav Svoboda o diskriminační podmínce
video

Václav Svoboda o diskriminační podmínce