Z azylových domů zamíří Svitavanky s dětmi do tréninkových bytů

Svitavy – Bydlení na zkoušku nabízí lidem, kteří se dostali do složité životní situace svitavská radnice. Tzv. tréninkové byty jsou určeny dosavadním obyvatelům azylových domů nebo ústavů. Jako první se do nich stěhují matky s dětmi.

Šest tréninkových bytů nechala svitavská radnice vytvořit v dosud chátrajícím domě v ulici Milady Horákové. O návrat do běžného života se zde mohou pokusit například lidé z azylových domů. „Mělo by to nastartovat naučení se žít v běžné domácnosti. Součástí bydlení bude doprovodná sociální asistence,“ přiblížila jednatelka svitavského Seniorcentra Lenka Jurinová. Za byty zaplatilo město téměř devět milionů korun. „Z toho 3 miliony 350 tisíc jsme získali z dotace ministerstva pro místní rozvoj,“ upozornil místostarotsta Pavel Čížek (ODS).

Z vybíráním vhodných obyvatel nových bytů pomáhají městu místní sociální organizace. Podle koordinátora prevence kriminality Ericha Stündla je totiž hodně lidí, kteří se ocitnou na okraji společnosti, připraveno vykročit zpět. „Akorát nemají podmínky,“ podotkl.

V tréninkových bytech budou nájemníci pobývat nanejvýš dva roky. Kromě matek s dětmi, které nemají kam jít, se do nich budou moci stěhovat například i mladí lidé z domů na půli cesty.

Video Michal Klokočník o tréninkových bytech
video

Michal Klokočník o tréninkových bytech