Budoucnost Perly si Ústečtí nechají poradit v architektonické soutěži

Ústí nad Orlicí – Využití dnes opuštěného a chátrajícího areálu zkrachovalé orlickoústecké textilky Perla má navrhnout vyhlášená architektonicko-urbanistická soutěž. Město považuje pozemky za lukrativní, jsou přímo v centru okresního města. Sloužit by měly k bydlení a relaxaci. 

Město koupilo chátrající areál někdejší Perly před třemi lety. Část budov nechalo zbourat, areál tak slouží jako parkoviště, stojící opuštěné haly využívají mladí umělci a několik objektů město pronajímá jako sklady. To však radnice nepovažuje za vhodné využití Perly.

Diskusi o osudu lukrativních pozemků proto chce město posunout dál a vypsalo soutěž pro architekty a projektanty. „Chceme, aby se zde umístil dům dětí a mládeže, bydlení, řešilo se parkování, řešila se veřejná zeleň,“ nastínil zadání ústecký starosta Petr Hájek (nez.). Kromě architektonických návrhů město v soutěži vyžaduje i ekonomickou rozvahu a možnosti čerpání dotací. Je totiž jisté, že výstavba v areálu textilky přijde na stovky milionů korun.

Návrhy na využití bývalé Perly bude radnice přijímat do konce ledna, potom je vyhodnotí odborná komise, autoři tří nejlepších návrhů dostanou finanční odměnu. Město by chtělo architektonické návrhy také vystavit.