Zlínská nemocnice dluží přes miliardu. Co s ní dál, se zastupitelé neshodli

Zlín – Zadluženost zlínské nemocnice Tomáše Bati je enormní. Krajští zastupitelé proto jednali o její budoucnosti, ale o ničem nerozhodli. Nemocnice dluží přes jednu miliardu korun. Zastupitelé přesto tvrdí, že se finanční problémy na péči o pacienty neprojeví.

Mimořádné zasedání zastupitelstva svolalo vedení Zlínského kraje především kvůli opoziční kritice. Podle ní hrozí, že kraj o nemocnici kvůli obřím dluhům zcela přijde. Nelíbí se jí také opakované střídání vedení nemocnice i to, že z dozorčí rady nemocnice Tomáše Bati byli vyloučeni zástupci právě opozičních stran. Krajské vedení svým kritikům představilo plány na záchranu zdravotnického zařízení. Zastupitelé ale dnes k žádnému závěru nedošli.

Zlínský kraj chce baťovské nemocnici ušetřit peníze například společným nákupem léků – ty by se mohly kupovat centrálně pro všechny čtyři nemocnice kraje. Zastupitelé si od toho slibují úsporu 12 až 18 procent nákladů, tedy ročně asi 150 milionů korun. Vedení kraje bude také hledat peníze, které do nemocnice vloží. „Buď si kraj vezme půjčku od banky, nebo najde peníze z jiných odborů,“ uvedl hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ). 

Kraj v červnu navýšil základní kapitál nemocnice o 30 milionů korun, dalších 15 milionů šlo do vsetínské nemocnice. Kvalitu zdravotní péče ve zlínské Baťově nemocnici podle Nečase její ekonomické problémy nesníží. „Je možné, že na konci roku se omezí některé operační výkony, které pojišťovny již nenasmlouvaly, například operace kyčelních kloubů,“ připustil Nečas.

Radikální propouštění se v nemocnici zatím neočekává. „Je možné, že k nějakému snížení počtu zaměstnanců dojde, v posledních letech se totiž počet zaměstnanců zvýšil, aniž by se zvýšil počet výkonů,“ uvedl Nečas.

Video Komentář Luboše Dostála
video

Komentář Luboše Dostála