Stav autobusů a kamionů i jejich řidičů zajímají policii

Plzeň/Ostrava – Policisté začali ve velkém kontrolovat autobusy a také nákladní auta. Zajímá je technický stav vozidel, který je podle předchozích obdobných kontrolních akcí často neuspokojivý, jejich naložení či převážení nebezpečného nákladu. Kontroly se ale zaměří také na „technický“ stav řidičů. Policie předpokládá, že najde takové, kteří jezdí bez řádného odpočinku, i opilé řidiče autobusů a nákladních vozů.

Kontroly zaměřené na nákladní auta a kamiony začaly v pondělí na Tachovsku v Plzeňském kraji, policisté zastavili osmnáct kamionů a výsledek byl pro řidiče poměrně příznivý. „Při kontrolách řidičů nákladních vozidel zjistili dva přestupky, a to jízdu s vozidlem, které bylo ve špatném technickém stavu, a ve druhém případě sankcionovali řidiče za překročení povolené rychlosti,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Naposled proběhla obdobná kontrolní akce zaměřená na nákladní auta a autobusy v létě; v Plzeňském kraji, kterým prochází hlavní tah do Německa, popř. dále do Francie, měl problémy téměř každý druhý zastavený kamion (celkem 24 z 59), lepší byla situace u autobusů (2 z 20). Chyby, které podle policistů kontrolovaní řidiči dělali, jsou nejčastěji špatné používání tachografu, resp. nedodržení stanovené doby řízení, odpočinku a bezpečnostní přestávky. Řada vozidel byla v nevyhovujícím technickém stavu.

Řidiči nákladních vozidel, ale ani autobusů se také nevyhýbají alkoholu. Vysokou koncentraci naměřili policisté nedávno muži, který havaroval s autobusem s 19 cestujícími v Ostravě. „Při dechových zkouškách řidiče autobusu byly detekovány hodnoty 1,81 a 1,75 promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Řidič však při výslechu uvedl, že alkohol pil den před nehodou a jedno pivo vypil po nehodě, ještě před příjezdem policistů. „Pivo měl údajně uloženo v autobusu v úložném prostoru ve svém dosahu,“ řekla mluvčí. Jednomu pivu však odpovídá koncentrace kolem půl promile.

Video David Havlena a Blanka Poulová o policejních kontrolách
video

David Havlena a Blanka Poulová o policejních kontrolách