Na dně Vranovské přehrady ode dneška zraje nový sekt

Vranov - Stovky lahví sektu dnes vinaří potopili až na dno Vranovské přehrady. Hluboko pod vodou bude sekt v ideálních teplotních podmínkách zrát téměř rok. Příští rok v srpnu vinaři lahve znovu vyloví a ty pak půjdou do dražby. Peníze z prodeje poputují na dobročinné účely.

Zdroj: imago stock&people Autor: imago stock&people

Teplota u dna přehrady se dlouhodobě drží kolem 4–5 stupňů, při této teplotě dochází k rozkladu těl kvasinek a do vína se uvolňují chuťové látky příznačné pro sekt, uvedl Roman Staněk, vedoucí provozu vinic, Lechovice. Standardně se sekty nechávají zrát ve sklepě 6–10 let, tak dlouho podle Staňka zraje kvalitní šampaňské. „Sekty potápíme pouze na Vranovské přehradě, máme na to ochrannou známku,“ uvedl Staněk.

Lahve se na dno ukládají v kovových klecích, a to už třináct let. Uzavřené jsou letos korunkovým uzávěrem z nerezu. Dříve lechovické vinné sklepy používaly železný uzávěr, ten se ale neosvědčil, pod vodou totiž rezivěl. Že by mohl lahve někdo vylovit, se vinaři nebojí. Jsou totiž uložené ve 40 metrech, viditelnost u dna je v řádech desítek centimetrů a místo je známé jen třem či čtyřem potápěčům. Klece s vínem se od místa, kde jsou spuštěné, ještě u dna přetahují na neznámé místo, aby je nemohl nikdo najít, dodal Staněk.

Víno bude střežit patron vinařů

Na dno přehrady kromě lahví spustili vinaři i sochu sv. Urbana, který je patronem vinařů. Za úkol bude mít sekty střežit. Přijde ale na jiné místo a jen do hloubky 18 metrů, aby byl dostupný potápěčům. V přehradě je umístěná i opravená socha sv. Madony, kterou dříve poškodil led, stejně jako sochu sv. Urbana.

Video Barbora Lukšová z Vranovské přehrady
video

Barbora Lukšová z Vranovské přehrady