Pokračování stavby R35 blokují nízké výkupní ceny pozemků

Pardubice - Pokračování silnice R35 spojující Čechy s Moravou tentokrát blokuje výkup pozemků. Po změně legislativy jsou výkupní ceny pozemků tak nízké, že je majitelé prodávat nechtějí a silnice tak končí v polích. Na její pokračování přitom čekají řidiči už přes patnáct let. Dříve stavbu blokovaly spory o vedení trasy a nedostatek peněz.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět první kilometr napojení D11 na budoucí trasu R35. Miliardová investice ale zatím končí v polích. „Ano, stavba končí v polích, průběžně ale na ni ihned navazuje další stavba, nebo je plánovaná tak, aby ihned navázala,“ uvedl Bohumil Vebr, ředitel pardubické pobočky ŘSD.

Výstavbu R35 totiž blokují legislativní problémy s výkupem pozemků. Stát změnil podmínky a výkupní cena pozemků výrazně klesla. Už několik měsíců se tak nepodařilo vykoupit ani jediný. „… Vykupuje se za tak směšné ceny, že jsme na několik stovek výzev dostali asi osm odpovědí,“ uvedl Jaromír Dušek (SPOZ), náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Při opravě dálnice D1 se velká část kamionové dopravy přesunula právě na silnici R35, která nápor nezvládá. Optimistické předpoklady počítají s tím, že po nové silnici R35 se řidiči projedou až v roce 2021.

Video Stavbu R35 blokuje výkup pozemků
video

Stavbu R35 blokuje výkup pozemků