Zahraniční těžaři mají zájem o těžbu zlata na Příbramsku

Nový Knín (Příbramsko) - Zahraniční těžaři projevili zájem o další území v Česku, kde by chtěli těžit zlato. Jde o Veselý vrch na Mokrsku poblíž Nového Knína na Příbramsku. Kanadská firma už požádala ministerstvo životního prostředí o povolení průzkumu. Úředníci teď žádají další podklady. Místní s těžbou nesouhlasí.

Podzemí na Mokrsku ukrývá až 140 tun zlata

V 80. letech proběhl na Mokrsku geologický průzkum, v rámci něj vznikla i štola, která je od roku 2007 přístupná veřejnosti. Při průzkumu se zjistilo, že v podzemí se skrývá až 140 tun zlata. Dosud se dařilo zásoby chránit. Teď si na české zlato dělají zálusk kanadští těžaři. „V současné době je cena zlata kolem 1 300 USD za trojskou unci, takže zase začíná tlak na to, to ložisko v Mokrsku otevřít,“ uvedl Jiří Šťástka, nez. Starosta, Chotilsko.

Prospektoři odhadují na tunu horniny 2 gramy zlata. Těžba, která by trvala 15 let, by mohla přinést zisk až 100 miliard korun. Obec a stát by z toho měl 10 procent. „Těžařským lobby nejde o náš blahobyt ani o naplnění státní nebo obecní pokladny. Musí tady být nějaký vyšší princip, který zabrání, aby se v rámci podnikatelských aktivit nenávratně zničilo naše životní prostředí,“ říká předseda o. s. Veselý vrch Jiří Bendl.

Video Těžaři si brousí zuby na příbramské zlato
video

Těžaři si brousí zuby na příbramské zlato

Místní se bojí devastace přírody a poškození spodních vod. Ruda by se sice těžila povrchovým lomem, pak by ale následovala úprava kyanidem. „Není to proces, že by se kyanid rozlil do krajiny a loužilo se, proces probíhá v uzavřeném okruhu, v kádích s dvojitými plášti, odtéká čistá voda,“ uvedla Olga Bubníková, zástupkyně firmy Astur Bohemia.

Společnost teď žádá o stanovení průzkumného území. Ministerstvo životního prostředí správní řízení zatím přerušilo. „Společnost ve své žádosti neuvádí důležité údaje, chybí popis prací, technologie, kterou by chtěli používat, a chybí stanovisko krajského úřadu,“ uvedla Martina Podškubková, tiskový odbor, Ministerstvo životního prostředí. Další ložiska zlata jsou v Kašperských Horách a na Rožmitálsku. I tam už těžaři žádají o průzkum.