Mobil poslouží cestujícím v brněnské MHD od listopadu

Brno – Na třetí pokus se podařilo Dopravnímu podniku města Brna vybrat firmu, která zajistí prodej SMS jízdenek. Pořídit si jízdenku na tramvaj, trolejbus či autobus prostřednictvím mobilního telefonu bude v Brně možné jako v jednom z posledních velkých měst v Česku. Prodej začne v průběhu listopadu. Službu brněnskému dopravnímu podniku zajistí společnost Direct pay, soutěžily také firmy Airtoy a Materna Communication.

SMS jízdenky se v Brně budou zprvu prodávat na 75 minut za 29 korun a na 24 hodin za 99 korun. Dopravní podnik ale počítá s případným rozšířením nabídky. Z každého prodaného elektronického lístku dostane provozovatel služby 14,7 procenta. Podle mluvčí DPMB Lindy Hailichové je provize velmi nízká. „V ostatních městech se tato provize pohybuje od 15 do 25 procent,“ upozornila. Termín spuštění prodeje SMS jízdenek ještě dopravní podnik napevno nestanovil. Podle mluvčí začne v průběhu listopadu.

Podle vedení dopravního podniku budou náklady na spuštění prodeje jízdenek pro mobilní telefony minimální. Především bude nutné pořídit kontrolní zařízení pro revizory, další položky již půjdou na účet firmy Direct pay. Ta zařídí i propagační kampaň. „Spoluúčast na nákladech na marketingovou kampaň byla jedním ze subkritérií hodnocené komplexnosti nabízených služeb. Součástí vítězné nabídky je spoluúčast ve výši 100 procent,“ uvedl Vít Prýgl z DPMB.

Brněnský dopravní podnik začal hledat firmu na prodej jízdenek prostřednictvím krátkých textových zpráv začátkem loňského roku. Postupně pak proběhly dva neúspěšné tendry, prvním se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kterému se nelíbily některé zadávací podmínky, a dopravní podnik ho letos na jaře nakonec zrušil. Druhé výběrové řízení zrušil DPMB v září kvůli problému s registracemi dodavatelů k platebnímu styku. Soutěž tak byla úspěšná až napotřetí. Podle ředitele dopravního podniku Miloše Havránka se ale čekání vyplatilo: „Průtahy, které oddálily spuštění systému SMS jízdenek, nás kvůli našim cestujícím mrzí. Výsledek výběrového řízení je ale pro nás velmi pozitivní. Nakonec se ukázalo, že je možné jít takovou cestou, která nebude pro dopravní podnik nevýhodná.“

SMS jízdenky už fungují v desítce českých měst a jsou alternativou pro cestující, kteří si nemají kde zakoupit papírovou jízdenku. Po spuštění brněnského systému už budou z krajských měst bez SMS jízdenek pouze Jihlava a Zlín.