Vysočina měří hluk a testuje „tichý“ asfalt

Vysočina - V těchto dnech se na Vysočině měří hluk kolem silnic. V místech s nadlimitními hodnotami musí kraj lidem uhradit výměnu oken. Dnes silničáři navíc s měřicí soupravou testovali nový povrch vozovky, tzv. gumoasfalt. Pokud se osvědčí, chce ho kraj v příštích letech položit v průjezdných úsecích obcí.

Už dva roky testuje krajský úřad nový povrch na silnici z Přibyslavi na Českou Bělou. Podle výrobce se má od klasického asfaltu výrazně lišit hlukem valivého odporu pneumatiky. Kruté zimy i horká léta přečkala novinka bez úhony, teď se měří slibovaná až o 10 procent nižší hlučnost. 

„Pokud se ověří hodnoty, které udává výrobce, tak bychom v příštích letech v průjezdných úsecích obcí chtěli pokládat právě gumoasfalty, abychom omezili hluk,“ říká náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Podle odborného garanta měření hluku z jihlavského zdravotního ústavu Petra Mičky je reálný pokles hluku na měřených površích kolem tří decibelů.

Kvůli velkému hluku musí kraj letos vyměnit okna lidem u silnic na 56 místech. „Konkrétně tento rok jsme na to měli čtyři miliony korun a příští roky také plánujeme čtyři miliony,“ říká Tomáš Mátl z krajské správy a údržby silnic.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka