Pardubicemi brázdí elektrobus z Vídně, zatím na zkoušku

Pardubice – Pardubice zvažují nákup ekektrobusů pro hromadnou dopravu. Vypůjčily si proto několik těchto vozidel z vídeňského dopravního podniku. Jejich provoz je až třikrát levnější než u běžných autobusů. Elektrobus může dobíjet svoje baterie přímo na trase z trakčního vedení. Jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 10 milionů korun. V městské hromadné dopravě by se tak zvýšil podíl vozidel s ekologickým provozem na více než 60 procent.

Pardubice dnes vyzkoušely elektrobus vypůjčený z Vídně od firem Siemens a Rampini. Podnik ho bude testovat dnes a ve čtvrtek. Město totiž o koupi nových vozů pro ekologickou hromadnou dopravu uvažuje. Cestující se s ním mohou na pravidelných linkách svézt zdarma. Když se testovací jízdy osvědčí, bude se podnik snažit získat evropské dotace na pořízení nových elektrobusů.

„Tento elektrobus využívá ke svému dobíjení síť trakčního vedení, které v Pardubicích slouží trolejbusům. Nebude tedy třeba během dne vozidlo připojovat k nabíjecím místům ve formě zásuvek, které zde v současné době nejsou,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Pardubice Tomáš Pelikán.

Do pěti let by mohlo v Pardubicích jezdit až deset elektrobusů

Dopravní podnik nyní provozuje více než 50 trolejbusů a 20 autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn. „Co se týká elektrobusů, je to další varianta ekologizace vozového parku. Jestliže po městě najezdíme ročně šest milionů kilometrů, jsou elektrobusy zajímavou alternativou,“ uvedl Pelikán.     

Autobusy na zemní plyn podnik pořizoval v letech 2009 až 2011. Podle Pelikána jsou kromě ekologického provozu i ekonomicky výhodné. Jen za loňský rok proti běžným naftovým autobusům uspořily na palivu téměř 11 milionů korun. „Za tuto úsporu můžeme nakoupit například dva nové autobusy či pokrýt náklady na kompletní elektrickou energii pro provoz trolejbusů na jeden rok,“ dodal.