Po stopách doby protektorátu se projdete Prahou s novým průvodcem

Praha - Na místa konspiračních schůzek odbojářů, do tajné porodnice řízené gestapem nebo do podzemí, kde nacisté připravovali výstavbu podzemních továren, zavede zájemce kniha Protektorátní průvodce Prahou, která vychází v těchto dnech. „Přišel jsem třeba na to, že někdy velmi kuriózně v jedné ulici bydlel významný nacista a v té samé ulici zatkli nějakého odbojáře. Takže když ten místopis poskládáte dohromady, vyvstanou souvislosti, které jsou strašně zajímavé,“ řekl autor knihy Jiří Padevět.

15. března 1939 začala německá vojska obsazovat Prahu, během pár hodin zabrali Němci celé centrum. Hitler si přijel vychutnat triumf už druhý den, mocná vojenská podívaná měla jasně ukázat velikost a sílu národa, pod jehož záštitu se postavily Čechy a Morava. Kudy mašírovala historie, ukazuje s nesmírnou pečlivostí nový průvodce. Některá místa - jako budova gestapa - se nezměnila, na podobu jiných jsme už úplně zapomněli.

A kniha připomíná i dění dalších dní a měsíců. Jen deset dní po vzniku protektorátu u nás byl zaveden pravostranný silniční provoz. Realitu většiny obyčejných lidí za protektorátu tvořily potravinové lístky, všudypřítomné kontroly nebo zákaz poslechu rádia. Odpůrce režim zlikvidoval, přesto, jak průvodce ukáže, i během okupace byla Praha místem, kde i přes nacistický útlak existovaly ostrůvky svobody a kulturního života.  

  • „Například nakladatelé do roku 1941 velmi dobře prosperovali, protože český národ, když je nejhůř, utíká ke knize. Točila se spousta filmů, i když časem to postupně ubývalo,“ řekl autor knihy.
Protektorátní průvodce Prahou
Zdroj: ČT24

S atentátem na Heidricha pronásledování ještě přitvrdilo. Ostatně, kniha zavede i do bytů rodin podporovatelů parašutistů, připravujících atentát na Reinharda Heydricha. Praha ale v péči Němců kupodivu příliš neutrpěla, největší šrámy ji způsobilo bombardování spojenců a Pražské povstání, jehož barikády i velitelská stanoviště také průvodce pomůže objevit.

Průvodce protektorátní Prahou váží dva kilogramy a na procházku městem je možná příliš těžký. „Původně to mělo být asi 100 stránek, trošku to během tří let nabobtnalo,“ uvedl Padevět. Autor chystá alespoň elektronickou verzi mapy, kterou si budete moci prohlédnout například v tabletu.

Video Po stopách doby protektorátu se projdete Prahou s novým průvodcem
video

Po stopách doby protektorátu se projdete Prahou s novým průvodcem

Po stopách doby protektorátu se projdete Prahou s novým průvodcem

Jiří Padevět hostem Událostí, komentářů