Zloděje klokanů chytila policie, zachránila ale jen část zvířat

Hradec Králové, Strakonice – Trojici mužů, kteří kradli vzácná zvířata, chytila policie. Chovatelům ukradli například klokany nebo papoušky, část zvířat potom prodali, jiná si nechali na chov. Jeden ze zlodějů je ve vazbě, dva zbylé stíhá policie na svobodě.

Kriminalisté obvinili tři muže ze dvou rozsáhlých krádeží vzácných zvířat na Strakonicku a Královéhradecku. Dva mladší muži se policistům ke krádežím přiznali, nejstarší, který u sebe měl tři ukradené klokany, odmítl vypovídat. Na Strakonicku se stíhaní podle vyšetřovatelů vloupali na pozemek, odkud odvedli pět klokanů, kachny, pávy, ovce a krocana. „Zatímco jeden z mužů měl ve voze hlídat, zbylá dvojice vnikla na pozemek. Odcizená zvířata měla chytat za pomocí podběráků, vložit do připravených jutových pytlů nebo přepravek a převézt na pozemek jednoho z obviněných. Odcizení klokani tak byli například nuceni ujet v přepravce na drůbež v kufru osobního vozidla více než 240 kilometrů,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková.

V Praskačce na Královéhradecku potom muži ukradli papoušky z voliéry. Na místech, kde kradli, podle jedné vyšetřovací verze nechali muži mrtvé lišky či krkavce, chtěli tak navodit dojem, že zmizení zvířat mají na svědomí dravci.

Osud ukradených zvířat byl různý, některá policisté už nenalezli. „Po krádeži mohlo dojít k úhynu některých druhů zvířat. Vše také nasvědčuje tomu, že papoušci byli vykoupeni za třetinovou cenu neznámými výkupčími na burze v Týništi nad Orlicí. Co se týče klokanů, měli být použiti k chovu a následnému prodeji mláďat, jejichž cena se pohybuje zhruba od 15 do 50 tisíc korun,“ upozornila mluvčí Burýšková.

Obvinění muži se podle vyšetřovatelů dlouhodobě zabývali chovem exotických zvířat a s oběťmi se znali.