Debaty o lustru v Národním domě rozlouskly fotky od lidí. Žádný nebyl

Karlovy Vary – Nový majitel Národního domu v Karlových Varech se pustil do rekonstrukce jedné z městských dominant, kvůli nedostatku dokumentů musejí vypomáhat s historickými fotografiemi a malbami s původní podobou lidé. Na magistrát posílají třeba rodinná alba. Jeden příklad za všechny - památkáři se měsíce dohadovali o tom, jak asi vypadal původní lustr hlavního sálu. Až dobová fotografie ukázala, že na stropě žádný nevisel. To, co vypadá jako část lustru, je stropnice s barevnými sklíčky.

Díky desítkám fotografií postupně skládají odborníci podobu poničeného domu. Berou za vděk veškerými podklady, které se jim dostanou do ruky. Noví vlastníci Národního domu už nechali zrestaurovat většinu maleb na fasádě domu, v současnosti pracují na interiéru.

Rekonstrukce měla být hotová příští rok, investor ale magistrátu doložil zdržení v průběhu výstavby a rekonstrukce. Radní proto s prodloužením termínu souhlasí. Záležet bude ještě na rozhodnutí zastupitelstva. Rekonstrukční práce už vyšly na 100 milionů korun, dalších 200 milionů bude investor ještě potřebovat. Pokud zastupitelé prodloužení termínu schválí, stavební firmy by měly rekonstrukci Národního domu dokončit nejpozději do polovinu roku 2015.

Video Reportáž Antonína Bruštíka o rekonstrukci Národního domu
video

Reportáž Antonína Bruštíka o rekonstrukci Národního domu