Hezčí park, fungující uliční rozhlas? Hrozí, že slíbené dotace propadnou

Poděbrady (Nymbursko) – Revitalizace parku a rekonstrukce pouličního rozhlasu jsou dva trny v patě poděbradské radnice. Na oba projekty má přislíbené evropské dotace, které však přicházejí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Ten však pracuje pomalu a hrozí, že řada přislíbených dotací nakonec propadne včetně těch poděbradských. Pokud dotace nepřijdou, hrozí městu, že bude muset milionové projekty nečekaně zaplatit ze svého rozpočtu.

Dotaci na obnovu parku už mají Poděbrady přislíbenou několik let. Smlouvu od SFŽP však stále nemají. Na radnici proto roste obava, že čtyři miliony korun na revitalizaci, která již začala, nakonec nepřijdou. Státní fond totiž žádosti zdlouhavě administruje, přitom stanoví přísné podmínky a peníze v žádném případě nevyplácí předem. „Teprve na konkrétní částku, která je vysoutěžená, vydává státní fond rozhodnutí o poskytnutí dotace. Chová se jako řádný hospodář,“ uvedl pověřený ředitel SFŽP Jaroslav Hrubeš.

Druhé poděbradské želízko v dotačním ohni – rekonstrukce pouličního rozhlasu – rovněž leží u úředníků SFŽP, na rozdíl od parku se na něm ale zatím nepracuje. Podle starosty Ladislava Langra (Volba pro Poděbrady) je dlouhé čekání problém nejenom pro město, ale také pro jeho dodavatele. „Firma, která se má na obnově podílet, byla řádně vysoutěžena a musí z něčeho žít. Takže nás každý týden atakuje, kdy už bude moci začít. A my jim odpovídáme: Nemáme smlouvu,“ popsal starosta.

SFŽP kvůli složité administraci dotací vyčerpal jen třetinu peněz, které měl rozdělit v období 2007 až 2013. Pravděpodobně tak bude muset vrátit nerozdělené miliardy. Svaz obcí a měst proto vyzval ministra i premiéra, aby situaci řešili. „V okamžiku, kdy se obce dozvědí, že část peněz má propadnout, jsou naštvané o to více, že jejich žádosti tam dlouho leží a nevyřizují se,“ řekl předseda svazu Dan Jiránek (ODS). Ředitel fondu Hrubeš pověřený řízením na začátku října však slíbil, že se SFŽP ještě pokusí situaci změnit a nevyřízenými žádostmi se probrat. Již proto přijal desítky nových lidí, právě dlouhé čekání na dotace také stálo za změnou ve vedení fondu.