Pražská zoo odsouvá plán „Amazonie“, přednost má ochrana před vodou

Praha – Bezmála čtvrtmiliardová přestavba starého slonince pražské zoo na pavilon Amazonie se prozatím odkládá. Rozhodlo o tom vedení zoologické zahrady s tím, že prioritou je nové zázemí pro gorily a zejména protipovodňová ochrana, mj. s ohledem na červnovou velkou vodu, která se areálem zahrady opět prohnala.

Zdroj: Zoo Praha Autor: Architektonický ateliér Len+K

„Byl by to finančně velmi náročný projekt, a byť byl loni v rámci naší střednědobé koncepce schválen, bylo by v současné době problematické zajistit na jeho realizaci prostředky - přinejmenším z toho důvodu, že nyní je důležitější zaměřit se na protipovodňovou ochranu Zoo Praha a vybudovat nový pavilon goril,“ uvedl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Pro někdejší sloninec se do té doby budou snažit najít využití, budova se totiž tak jako tak musí vytápět a udržovat.

Plán pro gorily počítá se vznikem nového zázemí, hrubé odhady nákladů se pohybují kolem 80 milionů korun. Větší část chce zoo uhradit ze svého investičního fondu, počítá ale i s finanční podporou magistrátu.

Co se týká protipovodňové ochrany, konkrétní řešení je prý na odbornících. „Podle počítačového modelu, který si nechal zpracovat Útvar rozvoje města, je možné spodní část Zoo Praha ochránit proti povodním do úrovně stoleté vody, aniž by to způsobilo zvednutí hladiny v centru,“ tvrdí Bobek. Zoo chce zatím ve spodní části umisťovat hlavně lehké stavby a snadno evakuovatelná zvířata.

Zoo Praha patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa Česka, letos zatím i navzdory červnovým povodním a krátkému uzavření expozice vybrala na vstupném přes 130 milionů korun. Návštěvnost se v minulých dvou letech pohybovala kolem 1,3 milionu lidí ročně a podle Bobka mohou být tato čísla ještě vyšší, pokud se zlepší dopravní spojení a zvýší kapacita parkoviště. Zahrada chce také zkvalitnit servis pro návštěvníky a nabídnout další atrakce; příští sezonu se má například otevřít pavilon velemloků a bude se budovat expozice papoušků.