Karlovarský kraj zjišťuje, kde jezdí hodně aut, pošle tam autobusy

Karlovy Vary – Tři desítky měřicích přístrojů sledují provoz na silnicích v okrajových částech Karlových Varů. Měření intenzity dopravy si objednal Karlovarský kraj, který tak chce zjistit, kam lidé nejčastěji jezdí a přizpůsobit tomu objednávku veřejné dopravy.

Obavy, že se v Karlových Varech vyrojily desítky nových rychlostních radarů, jsou liché. Ačkoli tak měřicí přístroje vypadají a skutečně umí i změřit rychlost, Karlovarský kraj je používá k počítání aut. Zařízení dokážou odlišit osobní auto od dodávky a tu zase od velkého nákladního auta.

Měření intenzity dopravy na okraji krajského města si objednal Karlovarský kraj. „Probíhá ve dvou termínech, vždy se měří od 7 do 19 hodin,“ popsala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Regionální vedení zajímá, kam jezdí nejvíce aut – lidi z nich by totiž chtělo dostat do autobusů, které však musí nejprve na potřebná místa jezdit. „Tam, kde lidé hodně jezdí auty, se dají zavést autobusy,“ nastínil náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil (ČSSD).

Podle dopravních expertů to ale bude těžké. Míní, že lidé dojíždění auty upřednostňují, odkazují přitom na podobné výzkumy z jiných krajů. „Výsledky ukazují, že doprava roste výrazně rychleji, než se předpokládalo,“ upozornil Pavel Beneš.

Měření, které provádí soukromá firma, se platí z grantu Technologické agentury České republiky. Výsledky kraj pošle dopravcům a některým radnicím.

Video Marek Štětina o sčítání dopravy
video

Marek Štětina o sčítání dopravy