Radnicím se nelíbí pravidla ochrany údajů, podle ÚOOÚ ale není zbytí

Sokolov – Na Úřad pro ochranu osobních údajů přichází kritika ze západu Čech. Radnicím se nelíbí, že je způsob, kterým ÚOOÚ vykládá zákon o ochraně údajů, často přivádí do rozporu s jinými zákony, zejména s tím, který jim nařizuje zveřejňovat informace. ÚOOÚ a také policie ale tvrdí, že ochrana údajů by měla být tím nejdůležitějším. Jejích zneužití je totiž velmi snadné.

Problémy s Úřadem pro ochranu osobních údajů zažili například v Karlových Varech, kde magistrát dlouho bojoval o zveřejňování záznamů z jednání zastupitelstva na internetu, problém byl s tím, že v záznamech zaznívaly i osobní údaje. Radnice v Sokolově dostala i pokutu za to, že zveřejnila žádost muže, který žádal o informace. Podle tajemnice městského úřadu Miroslavy Kurcové to přitom bylo nutné. „Zákon, který upravuje poskytování informací, je často kontroverzní k zákonu, který hovoří o ochraně osobních údajů,“ uvedla.

Mluvčí ÚOOÚ David Pavlát však řekl, že se žádné změny zákona na ochranu údajů nechystají a ani by to nebylo vhodné. O co nejpřísnější ochranu se kromě státního úřadu zasazují i policisté. Mají mnoho zkušeností se zneužíváním osobních údajů – vznikají falešné úvěrové smlouvy, zločinci čile obchodují s kradenými doklady. „Evidujeme falzifikát soudního rozhodnutí, kdy obviněný muž měl velmi věrohodně napodobit rozsudek soudu,“ podotkla policejní mluvčí Eva Böhmová. Radnice by si proto podle ÚOOÚ měly zveřejňování údajů pečlivě rozmýšlet – problém už může být zveřejnění fotografie úředníka v seznamu kontaktů.