Ve Dvoře a v Teplé se bude hlasovat dvakrát – ve volbách a v referendu

Dvůr Králové nad Labem / Teplá  Několikeré hlasování čeká dnes a zítra u volebních uren obyvatele Dvora Králové. Kromě výběru poslanců budou rozhodovat v místním referendu radnice chce zjistit názor lidí na zákaz výherních automatů a na to, zda má být vodovodní a kanalizační síť v majetku města. Referendum čeká také na občany Teplé na Karlovarsku, rozhodnout by měli o výstavbě centra sociálních služeb.

Ve Dvoře Králové několik let platí vyhláška o úplném zákazu výherních hracích automatů na území města. Majitelé heren podle radnice stupňují svůj tlak na úpravu této vyhlášky a jejich opětovné povolení, proto město chce znát názor obyvatel. 

Druhou otázkou chce radnice zjistit, zda obyvatelé souhlasí s tím, aby vodovodní a kanalizační síť města Dvůr Králové nad Labem zůstala v jeho majetku a byla nadále provozována výhradně společností vlastněnou městem.

Odpověď na tyto dvě otázky přijde město asi na 600 tisíc korun. Řada lidí ale referendum kritizuje jako zbytečné. 

„Výsledky referenda by měly být známé o trochu dřív než u voleb do Poslanecké sněmovny, protože v referendu bude jednodušší sčítání. Předpokládám, že nejpozději do 18.00 bychom měli vědět, jak to dopadlo,“ řekl místostarosta města Jan Bém. Dvorská radnice věří tomu, že právě spojení referenda se sněmovními volbami zajistí dostatečnou účast obyvatel. Aby bylo referendum platné, musí k němu dorazit 35 procent voličů.

Video Ve Dvoře Králové spojili volby s referendem
video

Ve Dvoře Králové spojili volby s referendem

Ve Dvoře Králové spojili volby s referendem

Telefonát Václava Svobody

Radnice v Teplé chce zjistit, zda lidé souhlasí s diskutovanou výstavbou centra sociálních služeb. Centrum má poskytovat pomoc těm, kteří se dostali do tíživé situace a předcházet jejich sociálnímu vyloučení. Projekt už je připravený a pokud by ho město odmítlo, muselo by vrátit dotaci, kterou už na něj dostalo, a navíc by mu hrozila pokuta.

Referendum si vyžádali sami obyvatelé města, podle kterých se k plánovanému centru začnou stahovat problémoví občané. Podle vedení města však má sociální centrum naopak posloužit jako řešení problematické situace. Teplá totiž patří mezi sociálně vyloučené lokality, není zde přitom žádné místo ke kontaktu s obyvateli, které sem vlastníci některých domů sestěhovali.