Akciová tiskárna v centru Prahy zaniká, začala demolice zbytku budovy

Praha – Zbytky zdevastované budovy Akciové tiskárny v pražské Opletalově ulici jdou k zemi. Demolici torza kdysi slavné budovy, kde sídlily Národní listy, nařídil stavební odbor Prahy 1. Na jaře geodeti zjistili, že se zdi Akciové tiskárny stále více vychylují, hrozilo, že by se budova mohla zřítit.

Historie budovy Akciové tiskárny v Opletalově ulici v Praze se uzavírá po 94 letech. Posledních šest let však už ve skutečnosti o dům nešlo – po stavebních zásazích z něj zůstaly jen vnější zdi zajištěné kovovými trubkami, přišel také o část cenné secesní fasády. Protože se zdi hýbaly a hrozilo, že spadnou, nařídil místní stavební odbor nakonec demolici objektu. „Osobně jsem dnes prověřil stav budovy a v poslední době došlo k prokazatelnému pohybu směrem nad chodník. To, co tam je, už není schopno bezpečného setrvání,“ řekl vedoucí odboru Oldřich Dajbych.

Strážníci proto odpoledne přehradili chodník kolem bouraného domu, dělníci potom postavili plot. „Dostali jsme havarijní výměr od stavebního odboru Prahy 1, že zbytek stavby je životu nebezpečný,“ uvedl František Polák, mluvčí společnosti Metrostav, která pro městskou část havarijní zásah provádí. Dělníci využijí speciální bagr s obřími nůžkami, demoliční práce podle předpokladů potrvají den. „Pokud se nevyskytnou nějaké problémy, zítra bychom měli být s demolicí hotovi,“ řekl mluvčí Polák.

Budova patří společnosti Flow East, stejně jako sousední rohový dům. Ta tvrdila, že chce zbytky někdejší tiskárny začlenit do nové budovy, již chce postavit. „Toto rozhodnutí pro Flow East představuje zásah do původních plánů a je jím zklamána,“ řekl o demolici předseda přestavenstva firmy James Woolf.

Akciová tiskárna stojí v Praze od roku 1919. Její zvláštností byla fasáda ve stylu geometrické secese, ale například také mramorové schodiště či klenby. Od roku 2002 byla budova památkově chráněná, o šest let později – když po neslavném stavebním zásahu z domu zbyly ruiny – ministerstvo kultury ochranu sňalo. Majitel i potom tvrdil, že chce zbytky Akciové tiskárny začlenit do administrativně-obchodního komplexu Květinový dům, který má vzniknout v sousedství. Květinový dům má být ona stavba, kvůli které chce investor zbourat sousední rohovou budovu. Proti plánované demolici domu na rohu Opletalovy a Václavského náměstí proběhly v Praze protesty, navzdory tomu v září stavební úřad bourání povolil. Vzhledem k současné demolici Akciové tiskárny tak v Opletalově nezůstane kámen na kameni od Václavského náměstí až po budovu ČTK.