Všechny uzavírky najednou: Kraj a ŘSD se neumějí dohodnout na termínu oprav

Jižní Čechy - Více než miliardu letos utratili správci jihočeských silnic za jejich opravy. Pracují na hlavních tazích, ale také na komunikacích druhých a třetích tříd. Kvůli souběhu oprav ale řidiči stojí často v kolonách na několika místech. Kraje a správci státních silnic se totiž nemohou dohodnout na termínech oprav.

Na silnici první třídy z Českých Budějovic na Písek a Prahu stroje frézují starý asfalt. Místo čtyř pruhů jezdí řidiči jen ve dvou, rychlost je omezena na 30 km/h. Silnice patří k prioritám, ředitelství silnic a dálnic dostalo letos na opravy půl miliardy. 

Kdo se chce kolonám vyhnout, může jet do Českých Budějovic jinou cestou - i tady ale narazí na rozkopanou silnici a semafor. Řidiči situaci na silnicích kritizují, podle jejich správců ale zásadním problémem pro dopravu není. „Zásadní je vždy úplná uzavírka, pokud je provoz řešen částečnou uzavírkou, není to taková komplikace,“ tvrdí ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha.

Koordinaci oprav prý komplikují hlavně výběrová řízení. „Zákon o veřejných zakázkách nás bohužel trochu limituje, některé akce se snažíme tendrovat už v jarních měsících, bohužel nám ale spadnou až do podzimu,“ konstatuje jihočeský radní pro dopravu Antonín Krák (ČSSD).

Řidiči si budou muset na dopravní omezení zvyknout, jen na jihu Čech se má do konce roku opravit ještě 100 kilometrů silnic.