Zkolaudováno. Florentinum se otevře na jaře

Praha – Někdejší budova Rudého práva v pražské ulici Na Florenci je definitivně minulostí. Na jejím místě vyrostlo Florentinum, rozsáhlá kancelářská a obchodní budova, která je po 20 měsících od zahájení stavby zkolaudovaná. První nájemníci se do budovy nastěhují v lednu 2014, nyní je celkem pronajato 70 procent plochy. 

Investiční skupina Penta, které budova patří, v minulých dnech rovněž zahájila opravu vozovky ulice Na Florenci, kde Florentinum stojí. „Oprava bude dokončena v listopadu 2013 a Penta za ní zaplatí téměř osm milionů korun,“ uvedl mluvčí Penty Martin Danko. Dodal, že po dobu rekonstrukce bude v ulici Na Florenci zachován obousměrný provoz. 

Největším potvrzeným nájemcem kanceláří jsou poradenská společnost Ernst & Young a advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners. Nové sídlo zde nalezne i sám investor, tedy Penta Investments. Z obchodníků se do budovy nastěhuje například řetězec Interspar. Florentinum se stalo největší administrativní budovou v Praze postavenou v jedné stavební etapě. Stavba vyšla na 200 milionů eur, tedy zhruba 5,1 miliardy korun. Součástí developerského projektu je i velké centrální náměstí a rekultivovaná historická Desfourská zahrada.

Penta budovu České typografie, bývalého sídla deníku Rudé právo, koupila od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v lednu 2010. Stavba začala v březnu loňského roku. Slavnostní otevření prostor plánuje Penta na jaro 2014.

Komplex Rudého práva sloužil svému účelu jen krátce

Mohutný komplex Rudého práva sloužil svému původnímu účelu pouze krátce. První výtisk novin vytvořený Na Florenci dostali čtenáři 19. června 1989. O půl roku později už ale Rudé právo skomíralo, přestalo být tribunou komunistické strany a nakonec se i přestěhovalo. Zaměstnanci to nejspíš uvítali. „V budově jsem byl několik let. Všude na chodbě i v kancelářích byly koberce. Mně osobně se tam velmi těžce dýchalo, zvláště v létě, kdy sluníčko pražilo do oken,“ vzpomněl pamětník Václav Pergl.

Uvnitř budovy byly tiskárny a kanceláře, ale také dva kryty, které měly v případě ohrožení sloužit vrcholným komunistickým představitelům. „Měly dva samostatné přívody vysokého napětí ze dvou rozvodných stanic v Praze, měly dvě studny,“ charakterizoval bunkry David Musil ze společnosti Penta Investments. 

Budova Rudého práva však Na Florenci stála po revoluci dalších 22 let. Její demolice začala před dvěma lety. „Použili jsme velké hydraulické kleště a těmi jsme budovu rozebírali,“ popsal David Musil způsob, jakým šlo Rudé právo k zemi.