Za výbuch v Divadelní může chyba při stavbě plynovodu

Praha - Nedodržení správné technologie při stavbě produktovodu, tedy například vodovodu či plynovodu, může za únik plynu a jeho následný výbuch v Divadelní ulici v Praze 1. Vyplývá to ze znaleckého posudku, který má policie k dispozici. Kriminalisté si proto vyžádali stavební dokumentaci, která pochází z roku 1980, a hledají viníka. Dubnová exploze zranila 43 lidí a poničila budovy v okolí.

„Kvůli nedodržení technologie stavby došlo mezi produktovody k nadměrnému tlaku, jehož výsledkem byl zkrat,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Kvůli vysoké teplotě, která při zkratu vznikla, podle něj došlo v podstatě ke svařování, čímž byla poškozena asfaltová izolace plynovodu i samotná trubka. Výsledkem byla díra o velikosti zhruba 15 centimetrů.

„Touto dírou posléze unikal plyn a byť k poškození plynovodu došlo v prostoru ulice, tak se unikající plyn hromadil v objektu Řízení letového provozu, kde došlo následně k výbuchu,“ popsal vznik události Hulan. Podle něj je tak společnost pouze poškozeným, nikoli tedy viníkem výbuchu. „Za výbuchem v žádném případě nestojí žádná závada v budově Řízení letového provozu,“ zdůraznil.

Policie se nyní zaměří také na zjištění, kdo konkrétně při stavbě chyboval. „Budeme se samozřejmě zaobírat i tou otázkou, kdo tu technologii stavby nedodržel,“ podotkl mluvčí. Doplnil, že policisté mají zatím závěry pouze jednoho z celkem sedmi znaleckých posudků, které si nechávají v této souvislosti zpracovat.

Dubnová exploze zranila čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta. Teprve začátkem září byla ulice zprůjezdněna pro auta. Zákaz vjezdu ale nadále platí pro vozy nad 3,5 tuny. Magistrát také schválil finanční pomoc lidem a firmám, kterým výbuch poničil majetek, a to v celkové výši 263 000 korun.