SŽDC prodá další tři nevyužívané tratě

Praha  Další tři nevyužívané tratě nabídne k prodeji Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Jde o spojení ČížkoviceObrnice v Ústeckém kraji, Kralovice u Rakovníka –Mladotice v Plzeňském kraji a spojení Dolního Bousova a Kopidlna na rozhraní Středočeského a Královéhradeckého kraje. Správní rada už dříve schválila prodej dvou tratí mezi Čelákovicemi a Mochovem a Čejčí a Uhřicemi. Ty chce SŽDC nabídnout k prodeji za odhadní cenu ještě do konce letošního roku.

Pokus prodat tyto tratě za odhadní cenu je podmínkou pro jejich pozdější převod na města nebo obce v okolí za cenu symbolickou. „Tento krok nemůžeme obejít, protože to by mohlo být chápáno jako nedovolená podpora,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že zájemce o nabízenou trať se musí zavázat, že na ní bude po dobu pěti let provozovat železniční dopravu.

Kromě výše uvedených měly být v rámci této vlny nabídnuty k prodeji i trati Dobronín–Polná a lokálka z Moravských Budějovic. Ještě nedávno ale nebylo jasné, zdali na ně kraje na poslední chvíli neobjednají dopravu, a byly proto staženy, doplnil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Správa železnic má v současnosti vypracované odhady na všech sedm uvedených tratí. Ceny se výrazně liší především podle množství provozních objektů, které chce SŽDC prodat současně s nimi. Zhruba patnáctikilometrová trať Čejč–Uhřice by se měla prodávat za 21 milionů korun, zatímco čtyřkilometrové spojení SŽDC nabídne za 33,4 milionu korun. 

Vydat takto vysoké částky si ale nebude moci dovolit většina obcí v okolí, které dříve o nepotřebné trati projevily zájem. „Pro nás je to utopie. Chtěli jsem trať využívat jako turistickou železnici,“ řekl Antonín Hanák, starosta Terezína u Čejče. Obec má v plánu využívat jen část nabízené trati mezi Terezínem a Klobouky u Brna. Tu by chtěla předělat na konespřežnou dráhu a jejím prostřednictvím lákat do regionu turisty. Terezín tak podobně jako další žadatelé z řad obcí počká, zdali se tratě za odhadní cenu neprodají a budou nabídnuty k bezúplatnému převodu.